MJ i •M*-' VERKOOPSTER VAN HULST EN KERSTBOOMEN. --~F- w wet is in den loop der jaren I "1 een goede gewoonte gewor- 1 I den om gedurende den Kersttijd onze woningen te sieren met hulst. De mooie, groenglan zende bladeren met de levendige roode besjes vormen 'n bij uitstek dankbaar materiaal om de gezellige, vroo- lijke sfeer te schep pen, die zoo onmis baar is bij een echt huiselijk feest als Kerstmis. Het gebruik dankt zijn oorsprong aan de eerste Christenen te Rome, die ongeveer in het midden van de tweede eeuw begonnen er hun huizen gedurende het Kerstfeest mee te tooien. Langzamerhand heeft deze ge woonte zich ook over de andere landen van Europa ver spreid, met het gevolg, dat ze in verschillende deelen van Europa reeds in de tiende eeuw algemeen in zwang was. Zonderling genoeg vindt men hulst met eenige geringe afwijkingen er zijn ongeveer vierhonderd soorten bekend in zoo goed als alle landen van de wereld. De mooiste groeit op de hellingen van den Himalaya, waar zij groote boomen vormt met bladeren van twintig tot dertig centi meter lang en bessen zoo groot als kersen. Ook in Engeland groeit mooie hulst, maar ’n proef om deze ook in Amerika te kweeken heeft gefaald. Men heeft in de Nieuwe We reld echter zelf hulst; de struiken worden daar vaak vijftien tot twintig meter hoog, terwijl de stam bijna een meter dik is. De bladeren sterven echter spoedig, en de bessen hebben niet die mooie, fris- sche kleur. In Australië kent de echte hulst doch soort drank van bereidt, die als thee ge dronken wordt. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de hulst de oorzaak van heel wat bijgeloovig- heid is. Het oudst verbreid is waarschijn lijk wel de meening, dat men nooit hulst van verschillende soort of kleur in zijn huis moet brengen, daar dan de leden van het gezin vooral de jonge kinderen door ongeluk achtervolgd zullen worden. Waarzeggerij met behulp van hulst komt vooral op het platte land van Engeland nog veelvuldig voor. Wanneer daar een meisje wil weten of zij zal trouwen, neemt ze zeven blaadjes hulst, prikt er de cijfers van een tot zeven in, die de eerstvolgende zeven jaren voorstellen, en zet ze op den och tend van den eersten Kerstdag in 'n vaas met bronwater. Het blad, dat er het eerst afvalt, geeft aan in welk jaar zij zal trouwen. Sommige menschen houden er zich vast van overtuigd, dat men hulst, die als versiering heeft ge diend, niet vóór den zesden Januari mag verwijderen, wil men ten minste niet het risico loopen, door een of ander ongeluk getroffen te worden. Wil men er zeker van zijn, dat men een geluk kig nieuw jaar te gemoet gaat, dan moet men ’n klein stukje van den Kersthulst in iedere kamer van het huis laten liggen tot den vijf en twintigsten Maart, die, zooals men weet, in som mige landen en streken als Vrou wendag wordt ge vierd. En het moet dan een vrouwen hand zijn, die den hulst verwijdert! men niet, doch daar groeit ’n plant, die er veel op lijkt en daarom als zoodanig wordt gebruikt. In Zuid-Amerika gebruikt men de bla deren van de hulst, welke daar groeit om er verf van te maken, terwijl men er ook wel eens een

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1933 | | pagina 13