13 mededelingen. De bedoeling is slechts de aan dacht te vestigen op dit geschrift en nader on derzoek te stimuleren. Ik hoop dat dit artikel daaitoe zal bijdragen. De Oucle Kerk te Middelburg waar David Baute begraven werd. In het huis rechts van het koor woonde zijn kleinzonen David en Quirijn Baute. UB Leiden, Verz. Bode! Nijenhuis. Noten 1. Handschriftenverzameling van het Zeeuws Genoot schap in de Zeeuwse Bibliotheek voorl. nr 6122. De volledige titel luidt: Cort Relaas, van 't gene aan mij David Bauie 't sederi denjare 1609 in 't beginsel desselfs is gepasseert, als wanneer van Middelburg na Espangien ben scbepe vertrocken, in 't eerste van den Treves, geslo ten met d'Heeren Staaten Generaal en den Coninck van Espangien. voor den Tijd van 12 Jaren. Mij refererende aan 't volgende verhaal Aanvanck nemende uyl curi- eusheijt sullen beoogenwat al miserien van tegenspoed, ende geluck van vooispoed door het beleyd van den Al- mogenden Godt. den mensche is overcomende ende on derworpen. De door de kopiist Pieter van Visvliet toegevoegde titel luidt: Copie van sekere Memorie door onze Grootvader zaliger David Baute voor sijne kinderen en nakomelin gen naargelatenwaar van het origineel onder neeff David Baute is berustende, ende nu onder den Heer van Bruynisse. Nota. dat wanneer mij referere tot dese oj'f gene blad- sijde. sulcx te verstaan is van het origineel welker copie van letter tot letter is beschreven door mr. Pieter van Vis vliet, waar na clese cored is gecopieerd. 2. F. Nagtglas, 'David Baute, een bladzijde uit de han delsgeschiedenis der 17de eeuw'. TijdschriJ't voor staathuishoudkunde en statistiek 27 (1869) 374-403. 3. Het Genootschap ontving het handschrift in 1869 ten geschenke van F. Nagtglas, bibliothecaris van het Genootschap, die het had ontvangen van C.J.M. Nagt glas, oud-gouverneur van de Nederlandse bezittingen aan de westkust van Afrika. 4. Een Nederlandse vertaling van het besluit is te vin den in L. van Aitzema. Saken van Staet en Oorlogh. II ('s-Gravenhage 1657) 79-92. Zie over het functioneren van de Almirantazgo: J.I. Israel, Hoe Dutch Republic and the Hispanic World 1606-1661 (Oxford 1982) 205- 209. 5. Het was niet een admiraliteit zoals de Republiek die kende, maar een mengvorm van een admiraliteit en een compagnie ter bescherming van de scheepvaart. 6. Een tartaan had twee masten, de voorste met een groot en een klein zeil, de achterste met een klein zeil. Dit scheepstype werd vooral voor het goederenvervoer in het Middellandse-Zeegebied gebruikt. Door de uitrus ting met riemen kon men zorgvuldig manoevreren in de kustwateren en op de rivieren. 7. Wellicht Raz de Seine onder Brest.

Zeeland | 1991 | | pagina 15