22 Item alle de voorss. broeders van Missus Scholie ren zullen gehouden zijn te comen offeren, als men de Gulden Misse doet, wete hebbende van den knape, op verbeurte van een pont wascb, dats altijts 's woensdaghs na St. Lucien dagh de quatertempere Op de afbeelding wordt Maria, zoals gebruike lijk, voorgesteld in haar bid- en rustvertrek, le zend in een boek. Tegenover haar staat de engel met opgeheven hand waarin de scepter of herautenstaf en geheel rechts een uitzicht op een bergachtig landschap. Boven het vertrek is een wolk afgebeeld met een duif als teken van de Heilige Geest. Maria werd meestal afgebeeld met een lelie als symbool van de reinheid. In dit geval bevat de vaas leliën en akeleien, wat waarschijnlijk verband houdt met de samenvoe ging van de kamers Missus Scholieren en St Anna kinderen. De akelei zal de bloem van cle kamer St Anna kinderen zijn geweest. Onder de bloemvaas treffen we het 'bardeken' met het ABC en bovenaan is het devies 'In reijndejr] jonsten groeënde' geschreven. De voorschriften van cle gildebrief van 1530 zijn niet geheel nagevolgd. De 'rolle' met het devies is niet door de stengels van de bloemen ge draaid, zodat het waarschijnlijk niet een ont werp uit 1530 betreft. Het jaartal 1589 op de vaas bevestigt dit. Vermoedelijk is het raam in dit jaar vervangen. Mogelijk gaat de voorstelling van de Annuntiatie op een ouder ontwerp terug. De ornamentiek heeft de kenmerken van de Vlaamse renaissance-stijl, verbreid door de voorbeeldboeken van Vredeman de Vries. De voorstelling is gevat in een omkadering met rol werk omgeven door bloemen, vruchten en bk deren en op de knooppunten tronies. Het bo venste vak wordt geflankeerd door hermen Uitgespaard zijn de looclstrippen tussen het glas. Onderaan zijn de wapens van Adolf var. Bourgondië en zijn echtgenote Anna van Ber gen afgebeeld. De naam van de ontwerper van het glasraam is niet overgeleverd. Een glazemaker uit deze tijd van wie bekend is, dat hij ook gebrandschil derd glas leverde, was Cornelis van Dale te Mi- delburg. Hij leverde in 1595 gebrandschilderde- medaillons met wapens voor de grote zaal van het logement van prins Maurits in de Abdij te Middelburg. Het is denkbaar dat het ontwerp door een kunstschilder is aangeleverd. Op het eerste gezicht is men geneigd te veron derstellen dat het hier een originele tekening betreft. Een specifieke mededeling in een 18de eeuws geschrift maakt dit echter minder waar-

Zeeland | 1991 | | pagina 24