26 daarmee tot het bereiken van een breder pu bliek - is tot nu toe, dat van de oorspronkelijke druk slechts twee exemplaren bewaard bleven (thans in Parijs en Brussel), en dat de enige la tere editie, de moderne uitgave van Curtis, slechts drie suites bevat, die echter niet zonder meer de beste zijn. Het moge duidelijk zijn dat deze situatie onwenselijk is: indien men een suite van Bustijn zou willen spelen die niet in de moderne editie is opgenomen, dient men een kopie bij de desbetreffende bibliotheek aan te vragen. Voorts moet worden bedacht, dat het bestaan van slechts twee exemplaren van de originele druk geen sterke waarborg voor de toekomst vormt5. Met genoegen kan ik thans mededelen, dat een facsimile-editie van Bustijns suites het eerste deel zal vormen van een reeks uitgaven van Zeeuwse muziek, uitgegeven door het Zeeuws Genootschap6. Dit eerste deel kan binnenkort het licht zien dankzij een inmiddels door de Stichting G.H.G. von Brucken Fock-Foncls toe gezegde subsidie. De reeks, waarvan ik als 'ge neral editor' zal optreden, zal de titel Exempla Musica Zelandica dragen. Zowel facsimile-edi ties als moderne uitgaven zullen hierin een plaats kunnen krijgen. In Zeeland is door de eeuwen heen van een geanimeerd muziekleven sprake geweest. Dit betekent onder meer dat zich naast Bustijn een behoorlijk aantal andere toonkunstenaars aan dient, van wie composities zich voor (heruit gave lenen. Ik noem Bustijns voorganger te Middelburg, Remigius Schrijver (l6??-l681), als mede een latere organist van de Nieuwe Kerk, Willem Lootens (173P-1813). Ook valt te denken aan werk van de in Vlissingen werkzame mr Joost Verschuere Reynvaan (1739-1809) 7, aan een selectie zettingen van Adriaen Valerius (ca 1570/5-1625) uit Veere en aan de gamba-sona tes van Jean Snep (ca 1700) uit Zierikzee. De diversiteit van de reeks neemt toe met uitgave van in Zeeland gecomponeerde, voor een deel in Middelburg uitgegeven instrumentale werken - waaronder symfonieën! - van Christian Ernst Graf (1723-1804). Daarnaast zouden ook com posities uit recenter tijd een plaats in de reeks kunnen krijgen, o.a. van Gerard von Brucken Fock (1859-1935), Otto Lies (1869-1954) en J. Carel Anderson (1878-1946). Het is duidelijk dat het Zeeuwse muziekverle- den perspectieven voor een dergelijke reeks biedt.' Met de realisatie hiervan door het Zeeuws Genootschap zal een tot nu toe onder belicht aspect van het Zeeuwse cultuurgoed de aandacht krijgen, die het verdient. Noten 1. Bouwstenen III (1874-81) 114-115; vgl. ibid., 17. 2. Pieter Bustijn: Drie Suites voor clavecimbel (Amster dam 1964). 3. Dit concert had plaats op zaterdagavond 19 januari 1980. De clavecinist David Collyer speelde de suites V (in g-mineur) en IX (in D-majeur) van Pieter Bustijn: daarnaast werden composities voor twee, drie en vier clavecimbels en strijkers uitgevoerd van Bustijns tijdge noot Joh. Seb. Bach (1685-1750). 4. Albert Clement, 'Pieter Bustijn, 'musicyn en Orga nist", Tijdschrift van de Vereniging voor Nederlandse Muziekgeschiedenis 38 (1988) 81-99; idem Zeeuivs Tijd schrift 39 (1989) 143-150. Voor nadere bijzonderheden over Bustijn en zijn werk zij naar deze artikelen verwe zen. 5. In dit verband zij opgemerkt dat van de in 1682 ver schenen Uitbreidinge over het bouk der Psalmen van de arts Matthias van Westhuyse, waarvoor Bustijn en zijn voorganger als organist-klokkenist te Middel burg, Remigius Schrijver, de muziek schreven, vóór de Tweede Wereldoorlog een exemplaar in de Provinciale Bibliotheek te Middelburg aanwezig was. Helaas is dat thans niet meer het geval. Op mijn verzoek deed de IBL-afdeling van de Zeeuwse Bibliotheek eerder dit jaar elders in Nederland, alsmede in het buitenland navraag met betrekking tot deze uitgave, echter zonder succes. Het lijkt er dus op, dat deze uitgave met muziek van twee Zeeuwse componisten werkelijk als verloren moet worden beschouwd. 6. De eerdere aankondiging in de onder noot 4 ge noemde artikelen, dat een dergelijke uitgave in Amster dam zou verschijnen, vervalt hiermee. 7. Zie over deze interessante persoonlijkheid en de twee hiervoor genoemde musici mijn artikel 'Drie Zeeuwse componisten van psalmzettingen', Zeeuws Tijdschrift A0 (1990) 170-178.

Zeeland | 1991 | | pagina 28