MEESTERPROEF VAN EEN ZEEUWSE ORGELBOUWER 27 De Hervormde Gemeente te Ouddorp nam on langs een orgel in gebruik.dat is gebouwd dooi de in Zuidzande gevestigde orgelbouwer David Kunst. Dit bijzondere instrument en zijn Zeeuwse maker verdienen aandacht in ons tijd schrift. In Nederland zijn de laatste decennia betrek kelijk veel nieuwe orgels gebouwd, zowel gro tere als kleinere instrumenten. Meestal zijn zij echter gebouwd met nauwelijks toereikende budgetten. Terwijl vroeger ook voor de vorm geving en decoratie in ruime mate middelen beschikbaar waren, is dit in onze tijd meer een sluitpost. Ook het instrument krijgt vaak niet meer dan de hoognodige bezetting van regis ters. Bij de nieuwbouw voor de Hervormde Ge meente te Oudclorp was van dergelijke beper kingen geen sprake. De Gemeente ontving twee legaten die uitsluitend mochten worden besteed aan de bouw van een nieuw orgel in de kerkzaak Op deze wijze was het mogelijk instrument en kas zonder beperkingen te ont werpen en uit te voeren. Het resultaat is een prachtig stuk ambachte lijk werk, zoals nog maar zelden tot stand komt. David Kunst was al in zijn jeugd geïnte resseerd in de klassieke orgelbouw, niet alleen in de instrumentbouw, maar ook in de architec tuur, de vormgeving en de decoratie. Hij heeft zich in de loop van de tijd in deze uiteenlo pende vakgebieden bekwaamd en is daardoor in staat de werkwijze van de orgelbouwers van vroeger eeuwen te volgen: een ontwerp vanuit een totaalvisie, waarbij alle aspecten tot hun recht komen. Hij heeft het orgel te Ouddorp vrijwel geheel zelf ontworpen en vervaardigd: de orgelkas compleet met ornamentiek èn het binnenwerk, het eigenlijke instrument. Het orgel heeft één manuaal en pedaal met in totaal zeven regis ters. Het front is vijfdelig en bestaat uit een onde middentoren, vlakke zijvelden en tussen- velden. De kas is geheel uit Frans eikehout ver vaardigd en is rijk gedecoreerd met abstracte motieven, arabesken en lofwerk. Voor de meer gespecialiseerde lezer laten wij lier nog de dispositie van het instrument vol gen. Manuaal: Praestant 4', Holpijp 4' bas/disc., Gemshoorn 4' bas/disc., Quint 3' bas/disc., Oc taaf 2', Mixtuer 1' bas/disc. Pedaal: Bourdon 16'. De stemming is ongelijk zwevend met vijf ge temperde quinten en zeven reine quinten, een stemming die het klankbeeld een grote rust meegeeft. Jammer is, dat de kerkzaal waar het orgel is ge plaatst een uitermate slechte akoestiek heeft. De tonen vinden geen resonans in de geluid dempende materialen waarmee vloer en pla fond zijn bekleed. Des te groter moet onze be wondering zijn voor de orgelmaker die kans heeft gezien bij de intonatie toch zo'n fraai re sultaat te bereiken. J.H.K.

Zeeland | 1991 | | pagina 29