1 Van de redactie ad interim Zeeland is rijp voor Zeeland. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen heeft in de loop van zijn bestaan een stimulerende en coördinerende functie gehad in de Zeeuwse cultureel-wetenschappelijke wereld. Juist in een provincie die niet beschikt over instellingen voor wetenschappelijk ondeiwijs had en heeft een wetenschappelijk genootschap een belangrijke taak. Door de vor ming van collecties, het instellen van werkgroepen en het creëren van publikatie- mogelijkheclen kunnen wetenschappers van professie en goede amateurs een pu bliek bereiken dat vele malen groter is dan het ledenbestand. Het Zeeuws Genootschap kan bogen op een lange en goede traditie van publi- katies. Van 1769 tot 1792 werden de Verhandelingen gepubliceerd, gevolgd dooi de Nieuwe Verhandelingen in de jaren 1807 tot 1835 en twee delen Nieuwe Wer ken in 1836 en 1845. Het uiteindelijk tot jaarboek geworden Archief begon in 1856 te verschijnen en sinds 1981 loopt de serie Werkenwaarin monografieën met betrekking tot Zeeland worden opgenomen. Wie de publikaties van het Zeeuws Genootschap van bijna twee en een kwart eeuw doorneemt, zal bemerken dat ze een afspiegeling zijn van de tijd en de maatschappij waarin ze ontstaan zijn. Het Genootschap acht nu de omstandighe den en de tijd rijp om naast het Archief en de Werken een tijdschrift in het leven te roepen waarin plaats is voor korte artikelen over een veelheid aan onderwer pen, geschreven in een heldere stijl, aansluitend bij de nog slechts korte traditie van de wetenschapsjournalistiek. Het Archief blijft gereserveerd voor de grotere wetenschappelijke bijdragen en de jaarverslagen van het Genootschap; het op gezette tijden verschijnend Bulletin aan de leden zal in het nieuwe tijdschrift op gaan. Uiteraard zal Zeeland aandacht besteden aan die terreinen waarop het Genoot schap zich van oudsher begeeft: de Zeeuwse geschiedenis en archeologie, beel dende kunst, literatuur, taal en muziek. Het ligt nadrukkelijk in de bedoeling om daarnaast ook aan andere, actuele, aspecten van Zeeland en de Zeeuwse samen leving bijdragen te wijden, zoals aan natuur en milieu, aan economie, demografie en sociologie. Een deelname aan de maatschappelijke discussie van het moment - hetzij in de vorm van discussie-artikelen, hetzij via interviews - zal niet ge schuwd worden. Het samenstellen van (extra) themanummers naar aanleiding van bijzondere gebeurtenissen of omstandigheden behoort tot de redactionele voornemens. Een tijdschrift van het Genootschap bevat natuurlijk ook - in de vorm van vaste rubrieken - mededelingen vanuit de vereniging en de diverse werkgroepen, en berichten en artikelen over aanwinsten van de collecties. In andere rubrieken kunnen activiteiten en aanwinsten van de Zeeuwse musea, bibliotheken en ar chieven een plaats krijgen en kunnen de leden mededelingen doen over lopend onderzoek en toevalsvondsten daarbij, of informatie en hulp vragen bij onder zoeksproblemen. De redactie stelt zich voor in een mbriek 'recensies en signale menten' recente literatuur over Zeeland te bespreken, resp. te signaleren. Dit nul-nummer van Zeeland verschijnt onder de interim-redactie van de redac tiecommissie van het Archief en de Werken en is in korte tijd tot stand gekomen. Lang niet alle onderwerpen en rubrieken die hierboven genoemd zijn. konden aan de orde komen. Vanaf nummer 1 zal een eigen redactie verder vorm en in houd geven aan Zeeland.

Zeeland | 1991 | | pagina 3