NAVORSERSRUBRIEK 38 NAVORSER In deze rubriek wordt de lezers de gelegenheid geboden vondsten te melden die, om welke reden dan ook, niet voor uitvoerige behandeling in aanmerking komen. Ook kunnen de lezers via deze rubriek vragen stellen over onderhan den of voorgenomen onderzoek. Voor dit num mer kregen wij de volgende mededelingen aan gemeld: OPSPORING VERZOCHT Zeeuwse boekbanden De Zeeuwse Bibliotheek en het Rijksarchief in Zeeland zullen in een gezamenlijke tentoonstel ling in de bibliotheek in september 1992 een overzicht geven van Zeeuwse boekbanden tot 1840. Vooral in de achtiende eeuw zijn in Zee land (Middelburg) luxe boekbanden gemaakt, die de vergelijking met de produkten uit andere Nederlandse gewesten met glans kunnen door staan. Uit het archief van de Rekenkamer van Zeeland, berustend in het Rijksarchief, zullen stukken worden geëxposeerd, die een beeld geven van de relatie tussen boekdrukkers en - binders en de Staten van Zeeland. Ook de ban den van registers in het archief van de Staten geven een belangwekkend beeld van de ont wikkeling van de boekband. Helaas is met de brand van Middelburg in 1940 veel uit openbaar en privé bezit verloren gegaan. De teloorgang van de vele prachtige banden in de Provinciale Bibliotheek mag als bekend worden verondersteld. De Zeeuwse Bi- blotheek - inmiddels opvolger van de Provin ciale Bibliotheek - heeft weliswaar door de jaren heen een aantal prachtbanden kunnen verwerven, maar voor een representatief over zicht zal een beroep gedaan moeten worden op exemplaren van elders. Een aantal instellingen heeft in principe toegezegd bereid te zijn ban den uit hun collectie in bruikleen te willen af staan. Zo bezit de Koninklijke Bibliotheek meerdere unieke banden, vervaardigd door door Zeeuwse boekbinders. Ook de Gemeente lijke Archiefdienst Goes beheert enkele kost bare Zeeuwse banden. De naspeuringen strek ken zich uit tot over de landsgrenzen: met Belgische instellingen zijn hoopgevende contac ten gelegd. Hoewel een respectabele hoeveelheid materi aal inmiddels in getraceerd en onderzocht, wil len de organisatoren om het beeld te complete ren gaarne in contact komen met particulieren en instellingen die in Zeeland gemaakte pracht banden in hun collectie hebben. U wordt uitge nodigd contact op te nemen met A.C. Meijer, Rijksarchief in Zeeland 01180-38920 of R. Rijkse/A. Wiggers, Zeeuwse Bibliotheek 01180- 30300. .-.v j 17e-eeuwse hand in particulier Zeeuws bezit. De band heeft vermoedelijk ooit een contract tot ver deling van ambten onder regentenfamilies bevat. ZEEUWSE LUIDKLOKKEN Luidklokken hebben het in oorlogstijd altijd zwaar te verduren. Nog vers in de herinnering ligt de vordering van kerkklokken door de Duitse bezetter. Ook in vroeger oorlogen zijn kerkklokken in beslag genomen. Zo was er aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog een grote behoefte aan koper voor het gieten van kanon nen. De Staten van Zeeland bepaalden, dat ie dere kerk één luidklok mocht behouden en de overige klokken moest afstaan. Voor Zuid-Be veland bleef een lijst van te vorderen luidklok ken bewaard in het archief van de Rekenkamer van Zeeland (Rijksarchief in Zeeland, Archief Rekenkamer B nr 4981). Deze luidt als volgt: [lb libra, pond]

Zeeland | 1991 | | pagina 40