3 bied het getijverschil gering is. Zo vinden we in het Middellandse-Zeegebied delta's van de Nijl, de Donau, de Po en de Rhone, en in het Oost zeegebied bijvoorbeeld die van de Weichsel. Bij een getijverschil van enige meters kan zich al leen een delta ontwikkelen als de 'vracht' van de rivier erg groot is of wanneer de riviermon ding door een haf of lagune tegen de zee is be schermd. Waar dat niet het geval is, dringt de vloed de riviermonding gemakkelijk binnen en spreken we van een estuarium. Onder uitzonderlijke omstandigheden kun nen ook delta's van zee uit overstroomd raken. Dat is bijvoorbeeld het geval bij metershoge vloedgolven als gevolg van zeebevingen, bij tropische stormen of als in het droge seizoen en de daarmee gepaard gaande geringe rivieraf- voer het zeewater periodiek binnendringt. Een voorbeeld is de vaak met rampen bedreigde delta van de Ganges en de Bramapoetra in Bangladesh. Delta's zijn dus formaties van rivierafzettin gen, meestal driehoekig van vorm, gelegen in een mondingsgebied en gedeponeerd in een geheel of hoofdzakelijk zoet milieu. Erosiever schijnselen, zoals het insnijden van nieuwe ri vierarmen in het gebied, hebben vooral in stroomafwaartse richting plaats. Delta's zijn doorgaans zeer vruchtbaar en zijn onder klima tologisch gunstige omstandigheden - tezamen met de benedenloop van cle rivier - sinds prehistorische tijden in eerste instantie de voedingsbodem geweest waarop oude (irriga- tie)culturen (Eufraat, Tigris, Nijl) konden ont staan. Ingewikkelde netwerken van al of niet kunstmatige waterwegen zorgden voor bevloei ing met slib- en voedselrijk water en bij een zich hoog ontwikkelende agrarische technolo gie tegelijk voor communicatie en handel. De bijbelse verhalen over Jozef in Egypte zijn daar van een illustratie. Wat is een estuarium? Estuaria, daarentegen, zijn trechtervormige ero sieformaties van de zee uit de riviermond in. Het binnendringende zeewater breekt de rivier monden meer open dan voor de afvoer van het zoete rivierwater nodig is (fig. 2). Bij hoge vloe den worden in en buiten deze trechtervormige mondingen mariene - zoute tot brakke - sedi menten afgezet, in plaats van de fluviatiele - zoete - afzettingen bij hoge rivierafvoeren onder deltacondities. De heen en weer gaande eb- en vloedstromen in het estuariumgebied volgen elk verschillende routes in het geulen MACRO - TIDAL ESTUARIES Note the characteristic 'trumpet'shape of these Macro-Tidal estuaries N B The scales of these estuary plans vary Fig. 2. Voorbeelden van estuaria. Uit: J. Pethick 1984) patroon, afhankelijk van de door de draaiing van de aarde opgewekte Corioliskracht (op onze breedte een afwijking naar rechts). Een samengaan van hoge rivierafvoer en storm vloed van zee uit kan het water in het estu arium zo hoog opstuwen dat in de ontmoe tingszone grote overstromingen en erosie plaatshebben. Een voorbeeld dicht bij huis heb ben we in de Biesbosch en in het klein in de Rottemeren, die zijn ontstaan in de ontmoe tingszone van het door de Rotte afstromende veenwater en de binnendringende vloeden in de riviermonding. Het spreekt vanzelf dat er tussen 'delta' en 'estuarium' allerlei overgangsvormen bestaan. De meeste estuaria zijn ontstaan door de verho ging van het zeeniveau bij de afsmelting van cle ijsmassa's na de laatste ijstijd. Voormalige kust zones, zoals bij ons waar nu de Noordzee ligt, Schelde

Zeeland | 1991 | | pagina 5