ARCHEOLOGICA ZELANDICA I 31 Oudere leden van het Zeeuws Genootschap denken nog wel met enige nostalgie aan hun voormalig museum dat in het monumentale pand Wagenaarstraat 1 te Middelburg was ge vestigd. Beneden had je er de zogenaamde 'Steenen kamer'. Daar stonden de Nehalennia- altaren uit Domburg en lagen in de vitrines - die op zich al voor antieke museumstukken konden doorgaan - de fossiele beenderen van mammoeten en wolharige neushoorns; voorts trof men er de collectie middeleeuwse sieraden en gebruiksvoorwerpen afkomstig van het strand tussen Domburg en Oostkapelle, de vondsten uit de vluchtbergen en die van het Verdronken land van Zuid-Beveland. Deze zeer tot de verbeelding sprekende, eeuwenoude voorwerpen vormden een schakel tussen het heden en het leven van mensen die zich lang geleden in onze streek van land en water had den gevestigd, of die er ooit doorheen zijn ge trokken: op handelsreis, op strooptocht, als missionaris en niet te vergeten als veroveraar. J.A. Trimpe Burger Het ligt in onze bedoeling in de rubriek AR CHEOLOGICA ZELANDICA regelmatig aandacht te besteden aan het Zeeuwse 'Bodemarchief' Daar komen in de eerste plaats voor in aanmer king de oudere, weinig of niet bekende vondsten uit het bezit van het Zeeuws Genootschap. Ten dele zullen de onderwerpen ooit wel eens be handeld zijn in de jaarverslagen van de 'Steenen kamer'. Een enigszins herziene versie is om verschillende redenen nuttig. Zo heeft niet iedereen de oudere Archieven en catalogi van het Genootschap binnen handbereik; de laatste catalogus dateert van 1890! De in de bovenge noemde publikaties van het Genootschap ver werkte beschrijvingen en dateringen van ar- cheologica e.d. zijn dikwijls verouderd. Het is nu mogelijk naar nieuwe parallellen en vaklite ratuur te verwijzen. Hoewel binnen het Genoot- schapsbezit genoeg werk is te verrichten en heel ivat pagina's in ARCHEOLOGICA ZELANDICA kunnen worden gevuld, zullen we, wanneer de mogelijkheden zich zouden voordoen, graag andere - ook particuliere - verzamelingen of af zonderlijke vondsten op archeologisch, geolo gisch en paleontologisch gebied in de nieuwe rubriek betrekken, als deze tenminste niet zijn of worden opgenomen in recente archeologische kronieken of jaarverslagen. De Steenen Kamer' in het Museum van het Genootschap, Wagenaarstraat 1 te Middelburg. In de trapeziumvormige vitrine vooraan ar cheologische voor werpen, rechts de Nehalenn ia-alta ren, achteraan fossiele beenderen van de mammoet. RAZ, Ze- landia Illustrata II 687.

Zeeland | 1991 | | pagina 33