LIGT ZEELAND IN EEN DELTA? 2 Wim G. Beeftink In Zeeland zijn ze er met bosjes: de bedrijven, diensten, commissies, werkgroepen, instituten die bet woord 'delta' in bun vaandel voeren. Onlangs nog heeji een nieuwe regionale poli tieke partij zich er mee gepresenteerd. Vanwaar die aantrekkingskracht voor dat woordZijn er- redenen om maatschappelijke, economische en wetenschappelijke activiteiten in zuidwest Ne derland met dit begrip aan te duidenWat is ei genlijk een delta en hebben we in Nederland daar voorbeelden vanEn, nader bezien, is zuidwest Nederland wel een delta? Ziedaar en kele vragen waarop we hier een antwoord pro beren te geven. Het veelvuldige gebruik van het woord 'delta' is natuurlijk niet zomaar uit de lucht komen vallen. Het is voor zover nu kan wor den nagegaan geïntroduceerd door ir A.G. Maris bij de naamgeving van de Deltacommis sie. Deze commissie, waarvan hij voorzitter was, had tot taak aanbevelingen te doen voor de waterstaatstechnische voorzieningen die ge troffen moesten worden voor de door de stormvloed van 1 februari 1953 geteisterde ge bieden. Aangezien de taak van de Deltacom missie het gehele Nederlandse kustgebied be trof, mag worden aangenomen dat hij met het begrip 'delta' ook het hele westen van ons land, op het oog had. De naam viel goed bij overheid en volksver tegenwoordiging en moedigde aan tot een al gemene toepassing van het woord in tal van activiteiten die met de kustverdediging en het kustbeheer samenhingen: Deltawet, Deltaplan, Deltawerken, Deltaschaderegeling, Deltaclijken Delta Instituut, Deltadienst, enzovoort. De grote betrokkenheid van de burgers bij het herstel en de 'deltaveiligheid' zorgde ervoor dat deze af leidingen van het woord 'delta' gingen staan voor een ten opzichte van de zee toekomstig 'veilig en gerust leven' in de Lage Landen. Wat is een delta? Delta's kunnen ontstaan waar het water in de benedenloop van een rivier de zee of een meer nadert. De stroomsnelheid neemt daar af en he door de rivier meegevoerde materiaal - zand en slib, soms zelfs grint - komt tot bezinking. De opeenhoping van dit fluviatiele materiaal in de monding kan zulke afmetingen aannemen, dat het water steeds weer via nieuwe, vaak zijde lings uitwaaierende geulen zijn weg naar zet moet zoeken. Het bezinkingsplateau krijgt daar door dikwijls een driehoekige vorm met als basis een zich in zee voortzettende kustlijn. De gelijkenis met de Griekse hoofdletter 'delta' (A heeft reeds Herodotus geïnspireerd tot de naamgeving - later zelfs als eigennaam - van het driehoekige mondingsgebied van de Nij (fig. 1). Niet alle delta's hebben een driehoekige vorm met een boogvormig front. Veel hangt af van de aard van de belendende geologische formaties, van het getij en de rivierafvoer, de hoeveelheid door de rivier meegevoerd materi aal en bijvoorbeeld van tectonische bodembe wegingen zoals bodemdaling in de Mississippi- delta. Delta's ontstaan vooral waar in het kustge- Fig. 1. Delta's van de Nijl (links) en de Mississippi (Uit: J. Whittow, The Pen guin dictionary of physical geography London 1984) ARCUATE DELTA Rosetta mouth Canals I BIRD'S FOOT DELTA

Zeeland | 1991 | | pagina 4