DE GEMEENTEHUISKWESTIE IN GROEDE 60 Erik van der Doe Op 24 januari 1936 besloot de gemeenteraad van bet Zeeuws-Vlaamse doip Groede tot de bouiv van een nieuw gemeentehuis met een moderne vormgeving, weg van het historische marktplein. Een arch - tect maakte plannen, de bouw kon worden aanbesteed en men zag uit naar een fraai nieuw onderh - men. De zaken verliepen echter niet zo simpel als men wel dacht. Het raadhuis kwam er tenslotte we Bij de ope?iing op 23 november 1937 merkte burgemeester M. Wagtho op, dat aan de totstandkc ming van dit bouwwerk de noodige critiek niet is bespaard gebleven ...en dat deze critiek meermalen de grens van het onredelijke moest overschrijden Raadsbesluit tot nieuwbouw In 1935 krijgen de plannen voor de nieuwbouw van het raadhuis vorm. Een architect uit Knokke, Edgard van de Vijver, krijgt opdracht ideeën op papier te zetten. Het nieuwe gemeentehuis in landhuisstijl met veldwachterswoning en berging voor de brandspuit zou even buiten de kern van het dorp, aan de Traverse, verrijzen. Volgens Van de Vijver zou de bouw op ongeveer ƒ17.000,- a ƒ18.000,- komen. Op 24 januari 1936 hecht de gemeenteraad zijn goedkeuring aan de plannen. Een aantal leden vindt het weliswaar jammer dat het gemeentehuis van de Markt zal verdwijnen, maar is overigens enthousiast over de nieuw bouw. Daar komt bij dat de financiële gevolgen zijn te overzien. Voor het huidige gemeentehuis is reeds een koper gevonden. Gemeentearchitect A.A. de le Lijs is bereid het voor ƒ2.500,- over te nemen. En L. Basting zal de grond voor het nieuwe raadhuis voor ƒ2,- per m2 aan de ge meente verkopen. Ook daar hoeft men geen pro blemen te verwachten. Het is echter geen unanieme beslissing. Wet houder P. Lombaard heeft onoverkomelijke be zwaren. Hij betreurt het bijzonder dat de Markt wordt verlaten. Hierdoor zal het nodige politie toezicht er in de toekomst ontbreken. Ook vindt hij de nieuwe locatie ongelukkig gekozen. Het spijt hem dat er geen plan voor de verbouw van het bestaande gemeentehuis is gemaakt. Burge meester Wagtho kan de wethouder niet overtui gen. Met zes stemmen voor en één stemonthou- ding wordt besloten het gemeentehuis te verplaatsen naar de Traverse. Bij de stemming over goedkeuring van de onderhandse verkoop van het huidige raadhuis, de aankoop van grond voor de nieuwbouw en het aangaan van een geldlening tot een bedrag van ƒ15.000,- stemt de wethouder opnieuw blanco. De volgende dag worden de voorlopige contracten gesloten. Maar Lombaard is niet van zins zich bij het be sluit neer te leggen. Een groep ingezetenen van Groede, onder wie Lombaard, stuurt een rekest aan Gedeputeerde Staten waarin zij zich tegen de nieuwbouwplannen keert. Gedeputeerde Staten vinden evenmin dat nieuwbouw de enige oplos sing voor Groede is. Op 6 maart stellen zij een onderzoek in naar de mogelijkheden van ver bouw van het bestaande gemeentehuis. Lom baard wordt de gelegenheid geboden met een al ternatief te komen. Enige tijd later komt de dissidente wethouder met een door een architect uitgewerkt voorstel. Hij meent dat deze erin geslaagd is een goed plan tot verbouw te maken. Niet alleen kan het gemeentehuis volgens dit plan op de Markt bli ven, het alternatief is ook financieel aantrekkelijk Wagtho vindt evenwel dat er grote bezwaren aan het nieuwe plan kleven. Zowel de secretarie als de kluis zijn veel te klein, er is nergens ruimte voor een grote zaal en voor de brandspuit is ai helemaal geen plaats. Bovendien zal verbouw veel onvoorziene kosten met zich meebrengen, zodat het bedrag uiteindelijk aanzienlijk hoger zal liggen. Dat de kosten beperkt zullen blijven, be twijfelt Wagtho zeer. De verbouw zal op minstens ƒ19.350,- komen, tweemaal verhuizen niet mee gerekend. En dat terwijl nieuwbouw slechts ƒ13.000,- kost. Lombaard weerspreekt de bezwa ren en doet enkele suggesties voor veranderin gen. Maar wanneer de gemeenteraad tot stem ming overgaat, wordt zijn plan met zes tegen één stem (die van Lombaard) verworpen. De raad is vooral bang voor de veel hogere kosten. De ge meente kiest definitief voor nieuwbouw. In een brief aan Gedeputeerde Staten wordt het besluit toegelicht en worden de in het plan-Lombaard voorkomende tekortkomingen nog eens opge somd. Afwijzing door Gedeputeerde Staten Lombaard geeft zich nog niet gewonnen en schrijft daags na de raadsvergadering aan G.S.. dat hij vreest dat het nieuwbouwplan veel duur der zal zijn dan de raad voorziet. Hij vindt ook dat de burgemeester hem nooit een eerlijke kans heeft gegeven zijn plan te vergelijken met dat voor de nieuwbouw. Wagtho wil zelfs niets weten van het inschakelen van een neutrale des kundige om te bemiddelen. G.S. hebben inmiddels meer post uit Zeeuwsch-Vlaanderen gekregen. Notaris A.H.J.

Zeeland | 1992 | | pagina 18