GKOEDE 61 Het oude gemeentehuis op de Markt in de jaren '30. (Rijksarchief in Zeeland, verzameling prentbriefkaarten.) Beuningh, één van de ondertekenaren van het rekest, stuurt een brief waarin hij zijn bezorgd heid uit dat verplaatsing van het gemeente huis tegen de meening van de geheele gemeente indruischt en een groote verdeeldheid in de ge meente zal brengen Hij voorspelt dat met af wijzing van de plannen van de raad een groote spanning zal opgeheven zijn onder de leden der gemeente en [deze afwijzing] in de toe komst veel onaangenaams zal voorkomen". Burgemeester Wagtho en wethouder J. de Vlie ger verwonderen zich op hun beurt over de vast houdendheid van Lombaard. Zij menen dat hij een verkeerde voorstelling van zaken heeft gege ven, en dat hij niet, zoals hij zelf beweert, onkun dig is gehouden. Verder uitstel is ongewenst. Ge deputeerde Staten nodigen het college uit om nog eens te komen praten. Wagtho en De Vlieger kunnen G.S. echter niet overtuigen. Op 12 juni besluiten G.S. hun goedkeuring te onthouden aan de voorstellen van de gemeenteraad van 24 janu ari tot verkoop van het huidige gemeentehuis, aankoop van grond voor een nieuw gemeente huis en het aangaan van een geldlening ter finan ciering van de bouw. Zij voegen eraan toe wel bereid te zijn een plan tot verbouw in overwe ging te nemen, mits van tevoren is komen vast te staan dat zoowel de ontwerper, als de aanne mer en de uitvoerders Nederlanders zullen zijn en dat bij de bouw zooveel mogelijk Nederland- sche materialen zullen worden gebruikt". Wagtho en De Vlieger zijn verbaasd: daar wrong dus de schoen. Er wordt direct een spoed vergadering van de gemeenteraad belegd. Het feit dat het een onoverkomelijk bezwaar is dat de architect een Belg is, bevreemdt ook de raadsle den, te meer daar dit feit reeds in januari bekend was. En het nieuwe gemeentehuis in Aardenburg is toch ook door een Belgische architect ontwor pen? Zou er meer achter zitten dan de gedepu teerden willen toegeven? Raadslid I.A. Becu uit zijn ergernis over de wijze waarop de voorgeno men bouw wordt tegengewerkt: meer dan schande". Hij heeft zelfs gehoord dat er in Bres- kens wordt verteld, dat het nieuwe gemeentehuis in Groede er nooit zal komen. Hij keurt Lom- baards houding ten zeerste af en beticht hem van het uitvechten van een persoonlijke vete, waarin hij de hele gemeenteraad betrekt. Wethouder De Vlieger valt Becu bij. Volgens hen had Lombaard zijn handtekening niet onder het rekest mogen zetten. Deze vindt het echter zijn taak de ge meentebelangen te verdedigen, en ontkent dat het zijn schuld is dat het verzoekschrift is ge stuurd. Maar wat nu te doen? Wethouder De Vlieger stelt voor, gemeentearchitect De le Lijs aan te stellen, om zo aan de wens van G.S. tegemoet te komen. Dat is ook goedkoper dan een nieuwe architect aanwijzen. De raad besluit De le Lijs op dracht te geven tot het maken van zowel een nieuwbouw- als een verbouwplan. En verder zul len zij, met het oog op eventueel beroep bij de Kroon, de gedeputeerden vragen om de redenen van hun afwijzing. Wethouder Lombaard stemt blanco. Wanneer Van de Vijver van het provinci aal besluit in kennis wordt gesteld, bericht hij dat Nederlandse architecten wè[ in België werkzaam zijn, ook voor de bouw van overheidsgebouwen en zelfs waar het gaat voor werken van mil- lioenen". Het Rijksbureau voor de Monumentenzorg stuurt op 4 juli een onafhankelijk deskundige naar Groede om zich op de hoogte te stellen van de plannen en de mogelijkheden van verbouw en nieuwbouw. Later schrijft directeur J. Kalf dat de plannen van Van de Vijver getuigen van "een behoorlijken bekwaamheid", zodat wat hem be treft tegen de uitvoering daarvan geen bezwaar bestaat.

Zeeland | 1992 | | pagina 19