G ROEDE 63 ginnen menen zij dat, als Gedeputeerde Staten een wethouder opdracht geven een bouwplan te maken, zij in strijd met de bij wet aan de ge meenten toegekende autonomie handelen. Ten tweede geeft volgens Wagtho en De Vlieger het gewraakte rekest een geheel onjuiste voorstelling van zaken, en zijn de handtekeningen onder het verzoekschrift via huis-aan-huis-bezoek verza meld, waarbij velen met verkeerde voorspiegelin gen zijn misleid. En van ontsiering van het markt plein is geen sprake. Er zullen in de omgeving passende huizen voor het oude raadhuis in de plaats komen. Ten derde hebben G.S. geen be voegdheid zich inhoudelijk met het bouwplan te bemoeien; er was slechts gevraagd om goedkeu ring voor het bouwen tot een bepaald bedrag. En: "De tijdsomstandigheden veroorloven niet, dat een hooger bedrag dan ƒ15.000,- mag wor den gevoteerd voor een eenvoudig nieuw ge meentehuis voor een gemeente van 2.300 zielen Op 10 oktober wordt door de Afdeeling voor Geschillen van Bestuur van de Raad van State de beslissing van het College van Gedeputeerde Sta ten om goedkeuring aan de raadsbesluiten van Groede van 24 januari 1936 te onthouden, vernie tigd. De Raad van State vond dat G.S. wel de re denen van hun afwijzing hadden genoemd, na melijk dat de ontwerpers, aannemers en uitvoerders Nederlanders moesten zijn. Op grond daarvan kan dus geen vernietiging plaatsvinden. G.S. hadden in hun verweer laten weten zich niet te kunnen verenigen met de keuze van de archi tect, de plaats van het nieuwe gemeentehuis en het bouwplan. Hun bezwaren waren dan ook niet gericht tegen het plan van de gemeente om voor het genoemde bedrag in betere huisvesting te voorzien, maar tegen de wijze waarop de raad dat wilde, aldus de Raad van State. Maar de keuze van de plaats van een nieuw gemeentehuis moet aan de raad worden overgelaten, en ook het bouwplan behoort niet in de beoordeling te worden betrokken. Ten aanzien van de Belgische architect wordt opgemerkt: "Het moge waar zijn, dat in het algemeen moet worden bevorderd, dat Nederlandsche krachten worden gebezigd, inzon derheid waar het een opdracht der overheid be treft, doch er bestaat op zich zelf geen voldoende reden om door middel van onthouding van de goedkeuring aan het betrokken raadsbesluit, de vrijheid van keuze van den gemeenteraad ten deze te bekorten". Toch een nieuw gemeentehuis De nieuwbouw gaat dus eindelijk door. Het kleine, vastberaden Groede wint het van Gede puteerde Staten. De grond van Basting kan wor den gekocht. Hij krijgt een verhoging van 5% voor het lange wachten. De le Lijs echter, de aan gewezen koper van het bestaande gemeentehuis, wenst van de koopverplichting ontslagen te wor den. Hij kon niet langer wachten en is op een an dere plaats gaan bouwen. De raad besluit met de verkoop van het bestaande gemeentehuis te wachten tot het nieuwe is aanbesteed. Men heeft ook vernomen dat er meerdere gegadigden zijn, en bij een openbare verkoop is een hogere prijs dan 2.500,- te verwachten. Bij de openbare aanbesteding van het nieuwe gemeentehuis annex veldwachterswoning krijgen de gebroeders Maas uit Breskens de opdracht. Zij waren niet de goedkoopsten, maar wel de enigen die aan de in het bestek gestelde voorwaarden voldeden. In de bouwcommissie nemen de archi- Het door Edgard van de Vijver ontworpen nieuwe gemeentehuis aan de Tra verse, anno 1992. (Foto F. van der Doe.)

Zeeland | 1992 | | pagina 21