Berichten uit de hoofdstad Wie in Brussel werkt, weet allang dat Europa ape kool is. Men moet in de provincie komen om nog profeten voor de Europese eenwording te vinden. Lieden die denken dat zij ook een graantje kun nen meepikken. Op de valreep van het oude jaar zijn Middelburg en VHssingen wakker geworden. De FAAM berichtte op 30 december 1990 over een hele pagina, afgekeurd door de betrokken overhe den, dat het Stadsgewest Missingen/Middelburg waarom staan die Vlissingers voorop? - straks zijn partij wil meeblazen in de interne markt van de EG. Onder de kop Ontwikkelingsperspectief konden de Zeeuwen lezen dat hun bestuurders het beste met hen voorhebben: "Er zijn in Europa veel ont wikkelingen aan de gang. In de meeste landen oriënteren [sic] overheden en bedrijven zich op de straks vrije markt van de Europese Gemeenschap. Het "stadsgewest" wil daarin zijn rol meespelen". Die aan- en afhalingtekens rond stadsgewest, die heeft het gewest er zelf omheen gezet; zou het zichzelf toch niet helemaal serieus nemen? In ronkende volzinnen wordt ons voorgehouden welke ongekende mogelijkheden het stadsgewest bezit. Er wordt hoog van de toren geblazen over een mix van kennisver meer derende, culturele e?i recreatieve activiteiten". Heeft u wel eens een mix" van kennisvermeerderende activiteiten be oefend? Er wordt gesproken over "grote projecten zoals "hotelbouw, jachthavens, appartementen- houw, aanleg van promenades, nieuwbouw en uitbreiding van winkelgebieden, en educatief-re- creatieve voorzieningen Wie denkt dat dit toch wel een beetje overdreven is, heeft het mis: Het gaat om investeringen van enkele honderden miljoenen guldens" in "dit enige stedelijke gebied van betekenis in zuid-west Nederland". Ja ja. En terwijl ik als Middelburger dacht dat er in beide steden toch nooit veel te doen was, berichten de heren burgemeesters mij, dat er "in beide steden een reeks evenementen [plaatsvinden] die (inter)nationale aandacht trekken De klap op de vuurpijl is deze: "De steden zijn zeer verschil lend van karakter, maar vullen elkaar juist daar door op aantrekkelijke wijze aan Ping ping tra lala. Iets dergelijks lees ik ook. in advertenties van relatiebemiddelingsbureaus. Als u het mij vraagt, is dat stadsgewest Vlissingen/Middelburg een uit stekende vestigingsplaats voor de instellingen van de Europese Gemeenschappen, die nog altijd voorlopig in Brussel en Luxemburg huizen. Wat dacht u ervan? Tweeëntwintigduizend goedbe taalde ambtenaren op WalcherenGouden tijden voor iedereen! En dan mist het stadsgewest de aansluiting op Europa zek.er niet. Verder. "De be reikbaarheid van het stadsgewest is uitstekend. Een ruime infrastructuur van spoor- en wegver bindingen en veerdiensten is voor bedrijfsleven en particulieren voorhandenEn dat terwijl ik. dacht dat er maar één spoorlijn in heel Zeeland liep, er slechts één autosnelweg is gelegd, en de ge middelde Zeeuw 20% van zijn leven wachtend voor de veerboot doorbrengt. Niets hoor: "Beide stadsgewestpartners [mooi woord, niet?] zijn met verve aan de slag om de potenties uit te buiten van het geheel aan voorzieningen, gecombineerd met de gunstige ligging aan het economisch en ecologisch waardevolle Westerschelde-estuarium Let u op: "het economisch en ecologisch waarde volle Westerschelde-estuarium". Hoe nu? Het kan toch slechts in één van beide opzichten waardevol zijn? Om u Diets te maken welk opzicht hier be doeld wordt en wat onze vrienden de burgemees ters werkelijk, in de zin hebben, citeer ik. tot besluit de slotalinea: Nieuwe projecten die in samenwer king ontwikkeld zullen worden zijn: de inrichting van het gebied tussen Vlissingen en Middelburg recreëren en wonen); de aanleg van een hoog waardig bedrijventerrein aan de zuidrand van Middelburg en de aanleg van de Dammen- route met een kan aalkruising ten noorden van Middelburg (verbinding tussen de weg over de Stormvloedkering en rijksweg A58)Met veive de potenties van het ecologisch ivaardevolle uitbuiten en, en, en de boer, hij ploegde voort FS

Zeeland | 1992 | | pagina 37