Et cetera 81 STICHTING KAMERMUZIEK ZEELAND De Stichting Kamermuziek Zeeland is in juni 1990 door een aantal liefhebbers van kamermuziek op gericht, met de bedoeling kamermuziek in Zee land ruimere bekendheid te geven. De Stichting wil dit doel bereiken door hoogwaardige kamer muziekconcerten te organiseren, waarbij veel waarde aan een goede communicatie tussen mu sici en luisteraars wordt gehecht. Het initiatief tot de oprichting werd geïnspireerd door de concer ten van het Reizend Muziekgezelschap, dat onder leiding staat van de bekende Nederlandse violist Christiaan Bor; het Reizend Muziekgezelschap wordt gevormd door een internationale groep van vrienden die in wisselende samenstelling op treden. De kern van dit ensemble bestaat uit mu sici die elkaar tijdens hun studie aan de Univer sity of Southern California in Los Angeles bij de legendarische violist Jascha Heifetz en de niet minder befaamde cellist Gregor Piatigorsky heb ben leren kennen. Overigens musiceerden ook deze twee beroemdheden regelmatig met elkaar en verschillende gasten, en het Reizend Muziek gezelschap is vermoedelijk op zijn beurt door Heifetz en Piatigorsky geïnspireerd. Christiaan Bor, die reeds enkele malen in het Zeeuwse op trad, is het "artistiek geweten" van de Stichting Kamermuziek Zeeland. Momenteel telt de Stichting Kamermuziek Zee land 140 donateurs. De tot op heden verzorgde concerten hebben een goed onthaal gevonden. Vorig jaar werd de Stichting door de Provincie Zeeland verzocht, in het kader van Zeeland Cul- tuurmaand een serie concerten op Schouwen en Tholen te organiseren. Dit kleine "kamermuziek- festival" werd een eclatant succes, en momenteel worden voorbereidingen getroffen om in septem ber 1992 wederom de kamermuziek naar de Zeeuwse eilanden te brengen. Dit jaar zal het fes tival van vrijdag 4 september tot en met donder dag 10 september worden gehouden, en op nieuw zijn Schouwen en Tholen uitverkoren. Vermelding verdient tevens het op 21 decem ber 1991 in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg gegeven kerstconcert, dat goed bezocht werd en het publiek een leuke kerstsfeer bood. Dit concert werd uitsluitend door Zeeuwse be roepsmusici verzorgd. Op zes maart 1992 werd door het Reizend Muziekgezelschap onder lei ding van Christiaan Bor opnieuw een concert ge geven, ditmaal in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal. Op het programma stonden werken van Mozart, Bartók en Mendelssohn. Frits Smulders SUPPLEMENT WOORDENBOEK DER ZEEUWSE DIALECTEN Zoals u weet, verscheen in 1964 het Woorden boek der Zeeuwse dialecten van de hand van mej. dr. H.C.M. Ghijsen. De achtste ongewijzigde herdruk van dit boek komt dit voorjaar van de pers en is inmiddels bij de uitgever uitverkocht. Na het verschijnen van de eerste druk is het dialectonderzoek voortgezet, omdat al direct dui delijk was dat niet alle Zeeuwse woorden en uit drukkingen erin voorkwamen. Vanaf 1964 tot heden zijn vele nieuw ontdekte woorden opgete kend en voor een groot gedeelte door mevrouw dr. N. Bakker op fiches vastgelegd. De bedoeling is dit materiaal te laten verschijnen in een supple ment op het woordenboek. Tot op heden werd al het werk van de Zeeuw- sche Vereeniging voor Dialectonderzoek door haar leden op basis van vrijwilligheid uitgevoerd. Wel kreeg de vereniging een bescheiden subsidie van de Provincie Zeeland. Voor het redigeren van het supplement is echter externe wetenschappe lijke ondersteuning nodig. Het ligt in de bedoe ling voor een periode van vier jaar een gekwalifi ceerd onderzoeker aan te stellen. Hij of zij zal begeleid worden door een adviesraad, die zal be staan uit hoogleraren van verschillende universi teiten en uit andere deskundigen. De kosten van aanstelling van een wetenschap pelijke kracht voor minstens vier jaar, zullen on geveer 400.000,bedragen. Dit gaat de draag kracht van de vereniging verre te boven. Daarom is een aparte stichting opgericht om het supple ment te realiseren. Deze stichting "De Zeeuwse Taele" stelt zich ten doel een fonds te vormen om de uitgave van het supplement op het Woorden boek der Zeeuwse Dialecten te realiseren. Ten behoeve van het fonds willen wij een beroep op u doen om een bedrag ter beschikking te stellen, waarbij wij u er wellicht ten overvloede op wij zen, dat het fonds uitdrukkelijk bestemd is voor de wetenschappelijke voorbereiding. De uitgave van het supplement komt later aan de orde. Het bestuur van de stichting is van plan alle particulieren, instellingen en bedrijven die voor minstens 100,in het fonds deelnemen, in het boek te vermelden. Deelname is mogelijk door storting of overmaking van het bedrag op post banknummer 2020041 of Rabobank Noord-Beve land rekeningnummer 37.14.05.181, beide ten name van de penningmeester van de stichting "De Zeeuwse Taele", Kortgene, onder vermelding van: "Deelname fonds Supplement". M.E. Jongejan, secretaris van de stichting "De Zeeuwse Taele"

Zeeland | 1992 | | pagina 43