46 HUIZINGA over de volgende discussie tussen haar heide broertjes: "Gisteren had ik een portretje van je betover grootvader, genomen naar dat geschilderde por tret, dat op Toorenvliedt hangt. Leonhard vroeg: wie is dat? Ik zei: je betovergrootvader. O, zei Dirk, de dappere! - Waarom? vroeg Leonhard. - Hij is brutaal geweest tegen Napoleon, zei Dirk. - O, zei Leonhard, dat zou ik ook wel durven. Wat dunkt je, als Napoleon eens opeens voor hem kwam staan? Dat is een mooi onderwerp voor een teekening" (B.W. III, [101b]). Het is nog maar de vraag of burgemeester Scho- rer zo dapper geweest is: de verslagen van Napo leons bezoek aan Middelburg vermelden een grove bejegening van de burgemeester door de keizer, waarop Schorer niet meer kon doen dan blijven staan en geen spier vertrekken. Onder koning Willem I werd het geslacht Schorer in de adelstand verheven en bleven de leden vooraanstaande posities innemen. De zoon van Jakob Hendrik, Johan Cornelis, huwde Mary Vincentia de Jonge. Met haar deden de namen Mary Vincentia hun intrede in de familie, later de namen voor drie kleindochters van Huizinga. De zoon van Jakob Hendrik en Maiy Vincentia, Le onhard (1848-1907), werd de zevende burge meester van Middelburg uit het geslacht Schorer. Diens echtgenote Elsiena Schorer-Plaat (1845- 1922) was een jeugdvriendin van Huizinga's stief moeder, Harmanna Margaretha Huizinga-de Cock (1847-1910). Huizinga op Toornvliet Zo kwam het dat de jonge Johan, geboren in 1872, regelmatig uit het verre Groningen kwam om op Toornvliet te logeren. In 1942 herinnerde hij zich van een logeerpartij in 1892, hoe er op boerderij "Bouw- en plantlust" te Kamperland, toen een pachtboerderij in het bezit van de fami lie Schorer, ene Dingenis Remijnse woonde, wat vijftig jaar later opnieuw het geval zou zijn (B.W. III, [14691). In de tekeningen die Huizinga in zijn studentenjaren maakte, duikt ook regelmatig een Zeeuws thema op. In de Keur van gedenkwaar dige tafereelen is een tekening opgenomen van generaal Pichegru die over de bevroren rivieren trekt. Het stadje op de achtergrond is overduide lijk Veere. Huizinga heeft de tekening niet naar het leven gemaakt, maar nagetekend naar de prent van Cornelis Pronk uit 1743. Gegraveerd verscheen de prent in het bekende boek van Isaak Tirion, Hedendaagsche historie of tegen woordige staat van Zeeland (Amsterdam, 1753).1 In 1900 was hij opnieuw op Toornvliet, nu met zijn moeder. Zijn oudere broer Jakob zou terug keren uit Zuid-Afrika en samen met zijn moeder haalde Johan hem van de boot. Om naar Vlissin- gen te gaan, werd een beroep gedaan op Johan Cornelis Schorer (1874-1948), die een der eerste autobezitters in ons land wasr "Het was de kleine open wagen, Benz genaamd, waarvan het signaal een bel was, die in klank het midden hield tus- schen een fietsbel en een kleine kerkklok. De De Benz, model Comforta ble, van jonkheer Johan Cornelis Schorer. Foto: J. van Groningen.

Zeeland | 1992 | | pagina 4