48 HUIZING. Uit het fotoalbum, met Huizinga's eigen onderschrift: "Grootvaders horloge spreekt Groningsch". Foto: familie Huizinga. meer nog om kennis te maken met deze be roemde geleerde, bracht Huizinga in april 1908 vanuit Toornvliet een bezoek aan Gent. Geza menlijk brachten zij onder andere een bezoek aan "Het Lam Gods", het beroemde retabel van de gebroeders Van Eyck in de St. Baafskathe- draal. Na het overlijden van Mary Huizinga-Schorer bleef Toornvliet voor het gezin Huizinga een ge liefd vakantie-oord. Huizinga, de rol van vader en moeder tegelijk waarnemend, maakte bij voor beeld voor zijn kinderen een alleraardigst foto boekje met de titel: "hoe de kinderen den zomer 1919 doorbrachten". Hij bedacht en schreef de onderschriften bij de foto'tjes - ook bij de foto's in het "volwassenenalbum". De verstandhouding met de schoonfamilie bleef hartelijk. Toen Hui zinga's schoonmoeder in 1927 overleed, bleek zij het huis nagelaten te hebben aan haar zoon J.C. Schorer en de kinderen Huizinga. Voor het finan cieel beheer richtten Huizinga en zijn zwager een vennootschap op, de "N.V. Maatschappij tot ex ploitatie van Toornvliet". Voor de kinderen en ook voor Huizinga zelf was Toornvliet een idylle: de grote tuin in de veel grotere tuin die Walche ren heette, de oude steden van Zeeland, het een nog schitterender dan het ander. Op Walcheren maakte Huizinga vele tekenin gen, waarvan er enkele bewaard zijn gebleven: de kaaskade te Vlissingen, een silhouet van Mid delburg met de Lange Jan, een tekening van Veere met de molen De Kat en het vlakke land van Noord-Beveland. Bij uitzondering is er zelfs een etsafdruk: een gezicht op Westkapelle. In verband met de uitspraak van verscheidene plaatsnamen op Walcheren is er een aardige vraag van Huizinga aan mejuffrouw Ghijsen, voorzitster van de Zeeuwse dialectcommissie: "Is de uitspraak Soeburg, die men tegenwoordig ook van de boeren hoort, in het dialect reeds oud, of is zij uit de school onder de bevolking doorge drongen, zooals b.v. de tuinbaas Oostkapelle zegt, terwijl ik van mijn vrouw leerde, Oostkap- pel te zeggen?" (17 december 1934, niet in B.W.). Hoewel menige foto van Huizinga op Toornvliet hem met een boek in zijn handen toont, zijn er vele blijken van zwemmen, zonnen en luieren. Otium sine litteris mors est, vrije tijd zonder boe ken is als de dood: "Beste Kees", schreef Hui zinga op 22 augustus 1923 van Toornvliet aan Cornelis van Vollenhoven, "Van de drie weken, die ik nu hier ben, heb ik twee volstrekt geluierd, zelfs haast niet lezende, en één hard gewerkt" (B.W. II, [499]). Vele gasten werden uitgenodigd om naar Toornvliet te komen. Zo verbleef het echtpaar Ri chard Roland Holst en Henriëtte Roland Holst- van der Schalk regelmatig op Toornvliet. Een hoogtepunt in het gezelschapsleven was wel de vergadering van de Gids-redactie op 18 septem ber 1926. "Wat een uitgebreid gezelschap krijgen jullie" - schreef Henriëtte Roland Holst kort tevo ren - "de niet-redaktie overvleugelt bijna de re- daktie; ze zou haast een staatsgreep kunnen uit voeren en zich meester maken van de Gids" (B.W. II, [673]). Of de Engelse Erasmuskenner RS. Allen en de antropoloog B. Malinowski gehoor hebben gegeven aan de uitnodiging om Toorn vliet te bezoeken, is niet bekend. Wel werd het buiten bezocht door enkele Amerikaanse kennis sen en door de Italiaanse econoom en latere pre sident Luigi Einaudi en zijn echtgenote. Bovenal bleef Toornvliet een oord van vrije tijd voor het gezinsleven. In 1935 maakte een belastingmaatre gel een einde aan de langdurige vakanties: indien men een buitenhuis slechts tien dagen per jaar bewoonde - om het schoon te maken - kon men een aanzienlijk bedrag aan belasting besparen. De economische situatie in de crisisjaren nood zaakte de familie kennelijk zich naar deze regel te schikken, wat Huizinga zeer verdroot (zie B.W. III, [1362]). Van de oorlogshandelingen heeft Toornvliet, evenals geheel Walcheren, zwaar te lijden gehad. In 1949 werd het huis verkocht aan de gemeente en thans is het in bezit van Staats bosbeheer.

Zeeland | 1992 | | pagina 6