KANAALZONE ZEEUWSCH-VLAANDEREN 99 trie, die de belangrijkste particuliere werkgever is. De werkgelegenheid in deze sector is vanaf 1983 fors toegenomen, vooral door de groei van de chemische industrie. Met name grote internatio nale ondernemingen met continue produktiepro- cessen zijn in de Kanaalzone gevestigd. Bedrijfs takken als de groothandel en het transportwezen, alsook ingenieursbureaus zijn minder omvangrijk vertegenwoordigd, maar vormen niettemin een belangrijke werkgelegenheiclsfactor in de streek. Veronderstellingen Genoemde bedrijven zouden wel eens sterk op elkaar betrokken kunnen zijn, zo luidde de ver onderstelling in het onderzoek. Als dat waar is, kan een prognose voor de werkgelegenheid en de omzet worden gemaakt. Dat is gebeurd. Aan een groot aantal gezichtsbepalende bedrijven is gevraagd, welke zakelijke relaties zij met elkaar onderhouden. De beantwoording van deze vraag betekende een hoop werk voor de betrokken be drijven: hoeveel is betaald aan ons transportbe drijf, aan de groothandel, de accountant of grondstoffenleveranciers, zo luidden de ogen schijnlijk simpele vragen. Bovendien werd ge vraagd hoe deze relaties zouden kunnen veran deren en welke investeringsplannen de bedrijven in de Kanaalzone hebben. Nu blijkt uit het onderzoek dat de bedrijven in de Kanaalzone sterke banden met elkaar hebben. Dit wordt wel 'complexvorming' genoemd. Zo zet de procesindustrie bijna tien procent van haar produktie bij de locale procesindustrie af. Dow Benelux levert bij voorbeeld bepaalde grondstof- Afb. 1: Het silhouet van Hydro Agri Sluiskil. Foto: H.P. Krolis. fen aan Broomchemie. Veel sterker is de locale afhankelijkheid van transport- en overslagbedrij ven èn van dienstverlenende bedrijven zoals groothandelsondernemingen, ingenieursbureaus en machinebouwers van de procesindustrie in de Kanaalzone. Zo levert het overslagbedrijf Ovett veel cokes aan de Cokesfabriek ACZC en tekent het ingenieursbureau Bravenboer en Scheers ook voor Hydro Agri Sluiskil. Deze aanzienlijke 'com plexvorming' met de procesindustrie als belang rijke 'spin in het web' betekent, dat investerings- en desinvesteringsplannen van de procesindustrie grote invloed op de omvang van de locale ver- voers- en dienstverlenende activiteiten hebben. Model Op basis van de verzamelde gegevens is een mo del gemaakt waarmee aan de hand van een drie tal varianten de economische ontwikkeling in de streek over de periode 1995-2000 is geschat. In de basisvariant blijft de groei in de periode 1995- 2000 op hetzelfde niveau als voordien. In deze variant wordt verondersteld dat duidelijkheid - of onduidelijkheid - over beleidskeuzen ten aanzien van milieu en woon- en bedrijfslocaties geen rol speelt voor de economische ontwikkeling. In de groeivariant is daartegen duidelijk een groeipo tentieel voor de industrie aanwezig. Dit betekent dat er zekerheid is ten aanzien van milieunormen en de keuze van woon- en bedrijfslocaties, waar door bedrijven investeringsbeslissingen kunnen nemen. In de negatieve groeivariant ten slotte duurt onduidelijkheid inzake milieubeleid en keuzes voor woon- en bedrijfslocaties voort, het-

Zeeland | 1992 | | pagina 17