KANAALZONE ZEEUWSCH-VLAAXDEREN 101 Milieu-impact Op basis van deze verkenning van de economi sche ontwikkeling in de Kanaalzone is de invloed van de ontwikkeling op het milieu bepaald, en wel wat betreft geluid, externe veiligheid, geur, stof en luchtkwaliteit. De Kanaalzone is daartoe in vier gebieden verdeeld (zie figuur 1). Voor elk gebied is de milieu-impact in de huidige situatie, bij de basisvariant en bij de groeivariant bepaald. Voor geluid, externe veiligheid en luchtkwaliteit zijn richtwaarden van de overheid bekend. Nu blijkt dat in de huidige situatie in alle vier gebieden voor één of meer milieu-aspecten de richtwaarde en/of grenswaarde wordt overschre den. Dit wordt een milieubelastende situatie ge noemd. In de basisvariant kan door brongerichte maatregelen in het merendeel van de milieube lastende situaties verbetering worden gebracht. Zo wordt in gebied D de grenswaarde voor trans portactiviteiten overschreden, omdat het transport van explosieve, giftige en brandbare stoffen over de weg langs de bebouwde kom van Sas van Gent plaatsvindt. Een oplossing zou bij voorbeeld kunnen zijn het transport via een andere route te laten plaatsvinden. Verder blijkt dat in de groeivariant in drie van de vier gebieden ten opzichte van de basisvariant geen belangrijke toename van de milieu -impact zal plaatsvinden. Alleen in gebied C veroorzaakt uitbreiding van de chemische industrie met nieuwe installaties op het braakliggende bedrijfs terrein een verschuiving van de grenswaarde van geluid en externe veiligheid in de richting van de bestaande dorpskern. Slot Resumerend kan worden gesteld, dat, gezien de huidige en verwachte knelpunten met betrekking tot geluidhinder en externe veiligheidsrisico's, uit bouw van het huidige industriële complex met bedrijven die gerekend worden tot de voedings- en genotmiddelenindustrie, alsook de chemische industrie tot een toename van de knelpunten kan leiden. Voor dit type bedrijven dienen locaties op voldoende grote afstand van de woonbebouwing (1000 tot 2000 meter) te worden gezocht. Een verbreding van het huidige industriële complex met hout- en meubelindustrie, papier- en papier- warenindustrie en lichte metaal- en machine-in dustrie brengt over het algemeen geringe risico's voor meer milieuhinder met zich mee. Kiezen •let deze conclusie komen we weer bij het begin. Beleidsmakers moeten op basis van de aan hen Afb. 3: Overslag van Hydro Agri in Sluiskil. Foto: H.P. Kro- lis. geleverde informatie beslissingen nemen over de toekomst van het gebied. Antwoorden op vragen als waar bedrijfsuitbreiding mogelijk is, waar nog woningen kunnen worden gebouwd en waar nieuwe bedrijfsterreinen kunnen worden aange legd, kunnen nu met meer zekerheid worden ge geven. De bedrijvigheid in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen kent zeker economische groeimogelijkheden. Op economische gronden kan niet voor alle milieubelastende situaties met behulp van brongerichte maatregelen voldoende milieukwaliteit worden gewaarborgd. Voor een structurele bestrijding van milieuhinder zal in die gevallen mogelijk het instrumentarium van de ruimtelijke ordening uitkomst bieden. Daarmee kan de bedrijvigheid in de Kanaalzone worden uitgebouwd, mits op korte termijn duidelijkheid over het beleid ten aanzien van milieunormering en ruimtelijke ordening wordt gecreëerd. Daartoe dienen beleidskeuzes te worden gemaakt. Wat de ruimtelijke ordening betreft, dringen met name op het vlak van bedrijfs- en woonlocaties, aan- en afvoerwegen en arbeidsmarktsegmenten deze keuzes zich op. Geïnteresseerden kunnen het rapport opvragen bij het Instituut voor Ruimtelijke Organisatie (INRO), TNO, Postbus 6041, 2600 JA Delft. Tele- foonnr.: 015-696857. Prijs: ca. ƒ75, HYDRO imiAGm

Zeeland | 1992 | | pagina 19