104 BELEIDSPLAN ZEEUWS MUSEI M Afb. 2: Nehalennia-altaren, Zeeuws Museum. Foto: Jan en Fridtjof Versnel, Am sterdam. Zeeland te presenteren en daarover te informe ren. Om die reden bestrijkt het Zeeuws Museum een zeer breed terrein met een gevarieerde scala aan onderwerpen en thema's. De samen hang in dit brede pakket is de geschiedenis van de provincie, die als een "rode draad" door de presentatie loopt'. Zo helder en zo juist was het op de dertig voorafgaande pagina's nog niet ge formuleerd, en erg logisch volgt het daaruit he laas ook niet. Eerder was de tendens zichtbaar het Zeeuws museum uit te laten groeien tot een kunstmuseum en niet, wat mijns inziens de ge volgtrekking uit een dergelijke stelling zou moe ten zijn, tot een cultuurhistorisch museum, een museum dus waarin de kunst niet alleen en lang niet altijd in de eerste plaats om zijn kunstzinnige of kunsthistorische waarde wordt getoond, maar vooral vanwege het belang voor en de functie in de (cultuur)geschiedenis van - in dit geval - Zee land. Het feit clat men vooral lacunes waarneemt waar een bepaalde kunstvorm uit een bepaalde periode ontbreekt, toont, hoe belangrijk deze constatering op zichzelf ook is, echter aan dat bovengenoemde stelling niet tot uitgangspunt van het beleid is gemaakt. Uitgangspunt lijkt veel eer, en ik chargeer wat pour le besoin de la cause, zoveel mogelijk te tonen waarin kunstzinnig Zee land groots was. Maar een dergelijke wens garan deert niet vanzelf een logische eenheid. In de praktijk wil het museum, zo valt te lezen, bovendien onderscheid maken tussen enerzijds oude kunst en (cultuurgeschiedenis en ander zijds hedendaagse kunst. Men kan zich afvragen of hedendaagse kunst in algemene zin wel met de zojuist geciteerde karakterisering te rijmen valt. Het lijkt in die zin zelfs niet helemaal onlo gisch een dergelijke scheiding aan te brengen. Dat maakt het nog opvallender dat in het beleids plan niet inhoudelijk wordt ingegaan op bij ie gemeente Middelburg levende plannen voor een museum van hedendaagse kunst. Binnen de :e stad twee middelgrote instellingen op dit gebied te hebben lijkt toch wat overbodig, en dan druk ik mij voorzichtig uit. Samenwerking of taakver deling ligt daarom voor de hand, zoals ook in Zwolle is gebeurd. Maar in het plan wordt da ir met geen woord over gerept. Ook uit de eigen constatering, dat door heel Nederland ten ge volge van overheidsbeleid steeds meer collecties van moderne kunst worden getoond, waardoor musea 'een steeds meer op elkaar lijkend pakk t dreigen te gaan bieden, met onderwerpen die zich slechts van elkaar onderscheiden door kleine accentverschillen', worden merkwaardigerwijs geen consequenties getrokken. Waarmee ik ove: i- gens niet wil beweren dat binnen het Zeeuws Museum geen plaats zou mogen en kunnen zi n voor hedendaagse kunst, of dat hedendaagse kunst maar gelaten moet worden voor wat zij is. Ook binnen een cultuurhistorisch concept va lt hedendaagse kunst niet per se uit de boot, even min als kunst in het algemeen. In Zeeland leven en werken voldoende kunstenaars van nationaal belang, en die moeten uiteraard ook hier gepn -

Zeeland | 1992 | | pagina 22