108 BELEIDSPLAN ZEEUWS MUSEUM te weten in Groningen, Friesland, Drente, Over ijssel, Noord-Brabant en Limburg. Zij bestrijken een zeer breed terrein, dat zowel de geschiedenis als de kunstgeschiedenis van hun gebied omvat. Daarnaast profileren zij zich op het gebied van de beeldende kunsten in meer brede en of in (in- ter)nationale zin. De aanzet daartoe ligt in de be staande collecties of in de geschiedenis van de regio besloten. Het Zeeuws Museum put bij voorbeeld zijn motivatie uit de relaties met de Zuidelijke Neder landen en de immigratie aan het eind van de zes tiende eeuw. De Zeeuwse wandtapijten zijn daar van een goed voorbeeld, maar er was meer. Middelburg had een belangrijke Kamer van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC). Al in 1Ó02, dus nog voor de oprichting van de Com pagnie, werd in deze stad Chinees porselein ge veild, dat een gewild produkt bij het publiek bleek te zijn. Later werd in opdracht van de VOC porselein vervaardigd, het zogenaamde chine de commande. Gelukkig beschikt het museum in de vorm van de collectie Bal, welke in langdurig bruikleen van het Rijk is verkregen, over een fraaie verzameling van dit porselein. In schrille tegenstelling hiermee staat de om vang, in de breedte en in de diepte, van de in het museum aanwezige werken die in het Domburg van rond de eeuwwisseling zijn ontstaan. Dom burg is internationaal een begrip, niet alleen als kunstenaarscentrum en als badplaats, maar ook, en vooral, door de verbeelding van het Zeeuwse licht, het landschap en de lokale bevolking, de ongerepte natuur, door de kunstenaars die er ge werkt hebben. Om inhoudelijke redenen vonden het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en het Middelburgse Kunstmuseum, die beide in die tijd actief verzamelden en de basis voor hei Zeeuws Museum hebben gelegd, het kennelijk niet nodig dergelijk werk te verzamelen. Daar door werd pas in de jaren zestig een aanvang ge maakt met het bewust collectioneren van de wer Afb. 2: Charley Toorop. 'Aronskelken', 1917. Olie verf op doek. Zeeuws Mu seum. Foto: Wim Riemens, Mid delburg.

Zeeland | 1992 | | pagina 30