112 NAAMGEVING REDERIJKERSKAMER1- voorbeeld met weglating van de echtgenoten. De Leidse Iconclass van prof. H. van de Waal kent ook het thema van de drie dochters van Anna3, maar noemt daar geen voorbeelden van. Op een der panelen van het retabel van de Frankfurtse broederschap (ca. 1490) is Anna te zien die haar drie dochters aan de orde der Carmelieten voor stelt. Aangezien in de kerk van Veere een St. Anna- kapel aanwezig was, is het denkbaar - al is het louter hypothese - dat zich aldaar een schilderij van Anna met haar kinderen bevond, en wel bo ven het altaar, waar de gildemis van het tweede Veerse rederijkersgenootschap werd gelezen. Dit genootschap zou dan op dezelfde manier aan zijn naam zijn gekomen als de Missus Scholieren, zij het op andere wijze dan door de Commissie Zelandia Illustrata in de vorige aflevering van Zeeland werd voorgesteld; het zou namelijk zijn naam ontleend kunnen hebben aan het schilderij waarop tijdens de gildemis alle aandacht was ge richt. Deze opvatting moge dan niet muurvast onder bouwd zijn, misschien vermag ze toch een inter essante zijde van het Veerse rederijkerswezen te belichten. Noten 1. Dit was een zgn. Quatertemperdag, een bijzondere vas tendag. De naam is afgeleid van quattuor tempora (vier jaargetijden). In elk seizoen was er één week met drie Quatertemperdagen: woensdag, vrijdag en zaterdag. De Quatertemperdagen van de winter vielen in de derde ad- ventsweek. 2. Zie voor de Annaverering J.A. Brandenburg, Heilig fami lieleven: verspreiding en waardering van de historie var, Sint Anna, Nijmegen, 1990. 3. H. van de Waal e.a., Iconclass, an iconographic classifi cation system, nr. 73 A 23 82. Afb. 1: Tekening van een miniatuur in het Shaftesbwy Psalter, British Library, Londen. Dit psalter is vervaardigd in de West Country, ca. 1130-1140. Op de afbeelding geeft God opdracht aan Gabriël tot de annunciatie aan Maria. Tekening: E.A. Binkhorst.

Zeeland | 1992 | | pagina 34