HET NEDERLANDSE LIED 115 te bewerkstelligen. In zijn lied Ziel-sucht heeft hij zich laten leiden door de melodie (traditionele tekst: 'Rosemont waerje vliet'), die in de zesde versregel stijgt en in de zevende en achtste lang- zaam daalt. In de drie strofen houdt Cats hier re kening mee (blz. 39-40): non papa' genoemd). Grondige lezers zullen ze ker andere relaties ontdekken - zoals die tussen Padbrué en een niet onbekend lid van het Zeeuws Genootschap - of veronderstellen - zoals tussen Huygens en De Huybert. (Daarentegen moet een dergelijke relatie met Zeeland van de Want gy treckt myn hert uyt-ter-ma-ten hoogh, Afb. 1: J. Cats: 'Ziel- sucht, Gepast op het hoogen en vallen van de Musicq'. Wijsaanduiding: 'Rosemont waerje vliet'. Melodie naar Stapart, 1631, blz. 608. neygt gun - stig oogh; Soo dat myn ge-moet met een snel - len vlucht Gaet Stlj gen de lucht; Maer soo gy daer- na my den geest ter ne - derruckt, Word ick als in het graf ge druckt. In de volgende strofen luiden de betreffende re gels: Schoon gy byster swelt, Gy moet haest ter neer, leg u daerom in het stof, En snij uw snoode rancken of. Sal dan eerst zijn verhoogt; Maer het nare diepe sal in haest het grouw- saem volck Wegrucken in sijn laegsten kolck. Behalve andere gegevens met betrekking tot Cats Indt men uiteraard een naam als Valerius ver teld; zijn Gedenckclanck,, waarin bij alle liederen aoten staan afgedrukt, is uitzonderlijk te noemen blz. 48). Ook in andere opzichten gaat het hier om een bijzonder liedboek. Ik zie hier evenwel af van een nadere bespreking en verwijs graag raar Grijps boek. Van de namen in zijn studie die een binding met Zeeland hebben, noem ik nog ie van Pieter Leenaerts van der Goes. Diens Druyventros der amoureusheyt (1602), een lied boek dat muziek bezit, bleek voor de toets van Grijps methode aan de hand van Bredero's Groot Liedboeck een belangrijke bron. Het is volgens de uteur tevens een bron die nadere studie zou erdienen (blz. 316). Een door hem genoemde componist die men ook met Zeeland in verband reeft gebracht, is Jacob Clement (later 'Clemens op blz. 308 genoemde 'Meester Clement ghy vuyle vent' op grond van gebrek aan bewijs met kracht van de hand worden gewezen.) Samenvattend kan worden vastgesteld, dat de dissertatie niet alleen van belang is voor een ie der die zich professioneel met deze materie be zighoudt; ook aan de geïnteresseerde leek kan de in zeer begrijpelijke taal geschreven verhandeling worden aanbevolen. Het boek is voorbeeldig ver zorgd en bevat talrijke illustraties, diagrammen en notenvoorbeelden. De Nederlandse muziekwe tenschap is een mooie interdisciplinaire studie rij ker. Om in het bezit van de dissertatie te komen, volstaat het een briefkaart met uw bestelling te sturen aan: P.J. Meertens-Instituut, Antwoordnum mer 10778, 1000 RA Amsterdam. De prijs van het boek bedraagt slechts 53,(exclusief verzend kosten).

Zeeland | 1992 | | pagina 37