SIGNALEMENTEN 121 Walacria, een kroniek van Walcheren, deel 4. Stichting Natuur- en Recreatie-informatie, Middel burg, 1992. Inhoud: Vos, A. en J.H. Sinke, De sy nagoge van Middelburg; Vloten, F. van, Hoog en chtig; Teunis, B., Tussen Boulevard en Voorha- snsluis; Heeringen, R.M. van, De ontdekking an de 'duinburcht' van Domburg; Hesselink, H.G., Herinneringen aan het tramvervoer op Wal meren; Broerse, P., Beiaardklanken over Walche- en; Schepman, J.T.H.C., Een excursie langs Wal- cherse zonnewijzers. Het vierde jaarboek van Walacria bevat tal van ardige geschiedkundige verhalen over het Wal- cherse verleden welke de beperktheid van het ei nd te boven gaan. Dit maakt Walacria tot een p rettig leesbare Zeeuwse kroniek; de lezer wordt 1 iet door blinde liefde voor het eigene of eng na velstaren gehinderd. In het artikel over de Joodse synagoge in Middelburg leggen de auteurs ver banden met de ontwikkelingen in Amsterdam en -Gravenhage - hoe kan het ook anders met het idendom in Nederland - en ik lees met genoe gen over de ontwikkelingen van de sjoel achter de Sint Janstraat. Een aardig detail is de beschrij ving van de (algemeen toegepaste) U-vormige dakconstructie; het dak had namelijk deze vorm pdat het geen kruis boven het centrum zou vor men. De geschiedenis van het badhotel in Domburg is een verhaal van vergane glorie, van elitair toe- sme en van de opkomst na de Tweede Wereld oorlog van massaal appartementen-toerisme. Doordat de auteur de lijn naar de huidige ont wikkelingen heeft doorgetrokken, krijgt de be- chrijving van de bloeiperiode van het badhotel meer reliëf. Het is jammer dat het onlangs door >rand veiwoeste badhotel niet enkele weken eer der is afgebrand. Dan had Francisca van Vloten net hotel in haar artikel nog ten grave kunnen dragen. Associatief, nostalgisch en meeslepend is het ijdbeeld dat Bert Teunis schetst van Vlissingen ussen boulevard en voorhavensluis. Zijn herinne- ingen, gekleurd door de romantiek van de jeugd ■n geselecteerd door de leefwereld van een kind, ;even een prachtig, levend, maar uiteraard een- ijdig beeld van Vlissingen, een beeld dat onver vangbaar is, omdat het berust op de unieke bele- ing van één persoon. Alleen al hierom is Walacria dit jaar de moeite waard. Tot slot wordt in Walacria aandacht besteed an de duinburcht van Domburg, het tramvervoer <p Walcheren, de verschillende carillons en de beiaardier die 's zomers de klokken laat klinken, dsook aan de diverse soorten zonnewijzers, waarvan de juiste aflezing wordt behandeld. JLK Aarts' letterkundige almanak voor het Bet je Wolff- jaar 1988 en het Aagje Deken-jaar 1991. Onder redactie van Dick Welsink en Willy Tibergien. C.J. Aarts, Amsterdam, 1991. 144 blz. 19,91- De inhaalalmanak van uitgever Aarts, die na acht jaargangen van het toneel dreigde te verdwijnen, heeft het gat dat na 1987 was gevallen op inge nieuze wijze overbrugd door het onafscheidelijke duo Betje Wolff en Aagje Deken samen te geden ken. Rondom de herdenkingsjaren van Betje Wolff (250 jaar geleden geboren in 1988) en Aagje Deken (250 jaar geleden geboren in 1991) is een aantal bijdragen gegroepeerd. P.J. Buijn- sters schrijft over 'Het 'satirieke vuur': Betje Wolff als pamflettiste'; Bert Paasman over 'Betje Wolff, slavernij en vrijheid'; Wies Roosenschoon over 'Betje Wolff en Coosje Busken: een hartsvriend schap' (eerder gepubliceerd in een uitgave in de Slib-reeks); Marita Mathijsen over 'Aan een schrijf ster na een gesprek over uitgevers en recensen ten'; A.J. Hanou over 'Een voorbeeld voor Multa- tuli' en Meta Bison over 'Het 'kluisje' van Betje Wolff en Aagje Deken'. Een lijst publikaties over de beide dames uit de jaren 1979-1991 besluit het Wolff-Deken-gedeelte van de almanak. In het Ju bilea-onderdeel wordt aandacht besteed aan Ju liana Cornelia de Lannoy, Vicki Baum, A.M. de Jong en Alie Smeding. PJV Piet Visser. Selectieve bibliografie van publicaties met betrekking tot de geschiedenis van het doper- dom in de Nederlanden verschenen tussen 1975 en 1990. Doopsgezinde Historische Kring, Am sterdam, 1991- Aanhangsel bij Doopsgezinde Bij dragen 17 (1991). 101 blz. Piet Visser, die met zijn proefschrift uit 1988 over de doopsgezinde publicisten Dierick en Jan Phi- lipsz Schabaelje de wetenschap reeds grote diensten heeft bewezen, heeft nu als aanhangsel bij de Doopsgezinde Bijdragen van 1991 een bi bliografie over het Nederlandse doperdom gepu bliceerd. Ook met betrekking tot Zeeuwse do perse families blijkt in de jaren 1975-1990 gepubliceerd te zijn. Genoemd worden artikelen en boeken van A.L.E. Verheyden over 'De Noord- vlaamse broederschap binnen de Zeeuwse in-

Zeeland | 1992 | | pagina 43