122 SIGNALEMENTEN vloedssfeer (1530-1650)', S. Vooistra's catalogus van de in 1945 gehouden expositie over 'Voor trekkers en Stilstaanders' in het Rijksarchief in Zeeland en de studie van M. Wintle 'Zeeland and the Churches'. Verder is een vijftal bijdragen over de Vlissingse families Van Nispen, Oosterling en De Plaa geïnventariseerd. De bibliografie wordt ontsloten door een auteursindex en een onder werpsregister dat verdeeld is in een persoons-, een plaats- en een zaaknaamindex. PJV Psalmzingen in de Nederlanden vanaf de zes tiende eeuw tot heden. Een bundel studies onder eindredactie van J. de Bmijn, met de catalogus van de gelijknamige tentoonstelling, samenge steld door W. Heijting, met medewerking van M. van den Heuvel. Kok, Kampen, 1991. 326 blz. 34,50. De expositie 'Psalmzingen in de Nederlanden', in 1991 te zien geweest in de bibliotheek van de Universitaire Faculteiten Sint-Ignatius (UFSIA) te Antwerpen en in het gebouw van de Vrije Uni versiteit (VU) te Amsterdam, heeft als 'nevenpro- dukt' een interessante bundel beschouwingen over het desbetreffende onderwerp opgeleverd, waarin de Zeeuwse aspecten niet verwaarloosd zijn. Vanaf de vroegste tijden zijn Zeeuwse dich ters en drukkers betrokken geweest bij de berij ming en uitgave van de psalmen. Marnix van St. Aldegondes Boeck der Psalmen Davids kende al in 1591 een Middelburgse editie bij Richard Schil ders; de Middelburgse synode van 1581 be moeide zich met de psalmberijming; in de zeven tiende eeuw vertaalde Johan de Brune De CL psalmen Davids (1644), weerde de Middelburgse predikant Herman Faukelius zich geducht tegen de psalmpraktijken van de doopsgezinden, terwijl de Zeeuwse organist Remigius Schrijver een prachtige toonzetting verzorgde bij de Uytbrei- ding over de psalmen (1680) van Joachim Ou- daan. Veel aandacht krijgt de Kerkelyke historie van het psalmgezang der Christenenhet in 1777- 1778 verschenen tweedelige werk van de Veerse predikant Josua van Iperen. Als afzonderlijke, met de tentoonstelling ver bonden uitgave verscheen van de hand van S.J. Lenselink De Profundis. Psalm 130 in honderd berijmde bewerkingen van de veertiende eeuw tot 1986 (Bibliotheek Vrije Universiteit, Amsterdam, 1991). Lenselink geeft daarin de teksten van psalm 130, ook die van De Brune uit 1644, met een aantal bio- en bibliografische bijzonderheden betreffende de berijmers en de publikaties. Zanden, prof. dr. J.L. van (red.). 'Den zedelijken en materiëlen toestand der arbeidende bevolking ten platten lande"; een reeks rapporten uit 1851. Vereniging voor Landbouwgeschiedenis/Neder- lands Agronomisch-Historisch Instituut, Wagenin- gen, Groningen, 1991. In het midden van de negentiende eeuw versche nen voor het eerst rapporten over de levensom standigheden van de Nederlandse plattelandsbe volking. Het initiatief hiertoe was afkomstig van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Er heerste een ernstige economische crisis en men wilde daar wat aan doen. Over verscheidene pro vincies verschenen vervolgens in 1850 en 1851 gedrukte verslagen, die nu in dit boek opnieuw zijn gebundeld. Het verslag over Zeeland ver scheen al in 1849. In 76 bladzijden werd een wei nig rooskleurig beeld van de Zeeuwse landbouw gegeven. De toestand van de plattelandsbevol king was 'als weinig bevredigend, ja, in vele op- zigten, als zorgwekkend, doch naar waarheid, ge schetst', zo werd vastgesteld. Door eenzijdige voeding was de gezondheid van de bevolking uitgesproken slecht, en de sterfte was hier, ook in vergelijking met andere regio's, groot, mede doordat de behuizing veel te wensen overliet. Dat de criminaliteit vanwege de grote armoede toenam, zag men vanzelfsprekend als een be langrijk probleem. Van Zanden brengt in zijn inleiding de verschil lende rapporten met elkaar in verband. Vooral in Zeeland en in Friesland bestonden groeiende ar moede en toenemende werkloosheid, terwijl el ders de ontwikkelingen zich juist in een gunstiger richting bewogen. De oorzaak van de crisis noemt Van Zanden complex. De groei van de be volking en de daardoor toenemende vraag naar voedsel, de aardappelziekte die een explosie kende, maar ook de loonarbeid op grote boerde rijen en de bezitsstructuur, waardoor land ge pacht moest worden, dit alles speelde in Zeeland een rol. Zowel voor degene die in de Zeeuwse land- bouwgeschiedenis is geïnteresseerd als voor de gene die belangstelling heeft voor de mentaliteit van de toenmalige Zeeuw biedt dit boek aardige informatie. GvdH PJV

Zeeland | 1992 | | pagina 44