MEDEDELINGEN VAN HET KONINKLIJK ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN 123 GENOOTSCHAPSCOLLEGES 1992-1993 De Genootschapscolleges, die het Zeeuws Ge nootschap over de periode september 1992 tot en met februari 1993 organiseert, zijn gewijd aan on derwerpen uit de kunstgeschiedenis, de sociale ilosofie en genenonderzoekkundige biotechnolo gie. De colleges bestaan uit drie series. In elke serie wordt één thema centraal gesteld. De colle ges zijn voor iedereen toegankelijk. Programma SERIE I kunstgeschiedenis: Wegen tot abstractie Iet grootste avontuur waar de kunstenaars van onze eeuw zich in gewaagd hebben, is de ver- :enning van de abstractie. Er was durf voor no dig om de kunst los te maken van zijn eeuwen lang geaccepteerde functie als spiegel van de tastbare werkelijkheid. Het verkennen van de mogelijkheden die ontstaan als een kunstwerk niet meer iets hoeft voor te stellen maar zelfstan dig drager van gevoelens wordt, is door enkelin gen en groepen samenwerkende kunstenaars reel uiteenlopend uitgevoerd. Er moest een nieuwe beeldentaal worden ontwikkeld waarmee men zich kon uiten, en het publiek moest de be doeling leren lezen en begrijpen. In vier lezingen zal drs. C. Portheine-Caudri deze ontwikkeling in kaart brengen. Hierbij zul len verschillende, zich parallel ontwikkelende wegen tot abstractie worden belicht. Nummer 1: 18 september 1992 Deze lezing is een zoeken naar wortels in het ne- gentiende-eeuwse impressionisme. In het impres sionisme komt het individuele in de waarneming voor het eerst centraal te staan: ons beeld van een voorwerp wordt bepaald door de toeval van het moment, de beweging en de belichting. Het expressionisme in het begin van de twintigste eeuw voegt er het belang van de emotie, die waarneming beïnvloedt, aan toe. Zo wordt de tastbare werkelijkheid van secundair belang, en krijgt kunst een nieuwe vrijheid om kleur en lijn zelfstandig te laten spreken. Nummer 2: 25 september 1992 In de tweede lezing wordt de voortgang van deze lijn gevolgd. Gestimuleerd door het surre alisme, dat de stelling verdedigt dat de ware creativiteit uit het onderbewustzijn voortkomt, iomen schilders in Amerika tot het abstract expressionisme. Spontaan kleurgebruik en een persoonlijk handschrift van de kunstenaar geven dan inhoud aan het schilderij. Nummer 3: 2 oktober 1992 De derde lezing houdt zich bezig met een heel andere lijn van ontwikkeling: de rationele, analy tische benadering. In navolging van de theorie van Cézanne is vooral het cubisme begonnen met zoeken naar structuren, die in zelfstandige composities werden uitgewerkt. Het ontstaan en de gevolgen van deze stroming, met name de sa menwerking tussen Braque en Picasso, staan hierbij centraal. Nummer 4: 9 oktober 1992 De vierde lezing volgt de verdere groei naar ana lytische geometrische abstractie. De invloed van Mondriaan en de Stijl is tot op heden aantoon baar in Europa en de Verenigde Staten. De grote kleurvelden van Amerikaanse hard edge-schilders als Ellsworth Kelly en Barnett Newman zijn niet alleen uiting van emotie van de kunstenaar, zij zijn zelf dragers van creatieve spanning. Dit maakt het kijken naar abstracte kunst, en het mij meren over hoe en waarom tot een spannende bezigheid. SERIE II Sociale filosofie: Verandering van waarden Er wordt tegenwoordig veel geklaagd over norm vervaging en het verlies van traditionele waarden. Wat is daarvan waar, en wat zouden de oorzaken van deze ontwikkeling zijn? Is er wellicht uitzicht op verbetering? In een cyclus van vier lezingen zullen enkele as pecten van deze problematiek worden behan deld. Deze colleges worden gegeven door prof. dr. J.M.M. de Valk. Achtereenvolgens zullen aan de orde komen: Nummer 5: 13 november 1992 Verschuivingen in het waardenpatroon Nummer 6: 20 november 1992 De secularisatie Nummer 7: 27 november 1992 Het nationalisme als pseudo-religie Nummer 8: 4 december 1992 De verwetenschappelijking van het leven Aan het slot van de cyclus zal een syllabus van de inleidingen worden verstrekt, die ook litera tuur voor verdere studie zal aangeven.

Zeeland | 1992 | | pagina 45