86 UITGEVERSBEDRIJF VAN DE VENNE zijn voor die tijd fraai geïllustreerde en druktech nisch uiterst verzorgde uitgaven. De gehanteerde kwaliteitsnormen zetten Cats ertoe aan, de ge broeders Van de Venne van harte aan te bevelen bij de debuterende Huygens. Vooral de bijzonder fraaie prenten vormden een waarmerk van hun uitgaven. In zijn ten dele met commerciële motie ven geschreven gedicht 'Middelburchse Lauwer- Hof' verwijst Adriaen expliciet naar de ets- en graveertechniek als specialiteit van het Middel burgse atelier: Hier sal men na de Constdijn Geesten-rijcke dingen Door teycken-schilderconst, een beeltenis aen- bringen. Men sal het tot vermaeck doen snijden op de Plaet Op dat het voor het oogh, sich lustighlijck ghe- laet. Het was de Van de Vennes daarbij beslist niet uit sluitend om winst te doen; ze wensten ook uit drukkelijk het aanzien van de gehanteerde kunst vorm te bevorderen. In 1619 verklaren de broers dat 'syluyden alle moghelycke devoir daech- lyckx zyn aenwendende om de Conste van tey- kenen, Plaetsnyden, ende Plaetdrucken hier in dese Provincie langhs hoe meer te doen flore ren' en ze hopen dat ze 'meer ende meer daeg- lyckx sullen werden verweckt om de Conste hooger en hoogher op te trecken'. Dit verklaart tevens de fierheid waarmee Jan Pietersz. in 1624 de gloednieuwe illustraties in zijn uitgave van een bundel van Jacob Cool aankondigt: 'Om nu de ooghen van den Leser te ghewilliger aen te leyden tot het neerstich doorsien deses noodich- nutten boecks, hebbe ick goet ghevonden daer in te voeghen eenige nieuwe noyt-gesiene printjens, dienende tot naerder openinge; door levende afbeeldinge verhopende dit mijn be hulp V.E. niet ondienstich sal zijn, ende dieshal- ven aengenamelick sal opgenomen werden'. Dat de Van de Vennes het samengaan van woord en beeld hoog in het vaandel voerden, valt ook af te leiden uit de gebruikte drukkers merken. De zusterkunsten zijn er vertegenwoor digd met de attributen van druk-, schilder- en Afb. 1: De Bogardstraat, waar de huizen stonden van Jan en Adriaan van de Venne en van Adriaans schoonvader, kapi tein De Pours.

Zeeland | 1992 | | pagina 4