GROND WATERBEHEER EN REGENERATIE IN DE DUINEN VAN SCHOUWEN (vervolg) 94 J. Beijersbergen De Schomvse duinen zijn sinds de jaren dertig van deze eeuw door waterwinning sterk verdroogd, tol dat in 1978 begonnen werd met de infiltratie van water uit het Haringvliet en de onttrekking van he grondwater met de helft werd verminderd. Deze ontwikkelingen worden beschreven in het vorige num mer van Zeeland. Maar met het opnieuw stijgen van de grondwaterstand in de duinen van Schouwe) ontstond een situatie die zonder aanvullende beheersmaatregelen toch een verdere bedreiging voor het voortbestaan van vochtige duinvalleivegetatie zou betekenen. Regeneratie Inleiding Wat was het geval? De begrazing door vee was gestopt, waardoor op de lage plekken een sterke verruiging en opslag van struiken en bomen had den plaatsgevonden. Alternatieven in de vorm van nieuwvorming van valleien ten gevolge van uitstuiving tot op het grondwater waren niet voorhanden. De enkele plekjes in de bestaande valleien die door jaarlijks maaien open bleven, werden zo nat, dat zij ten gevolge van de grote gevoeligheid van deze soorten voor zuurstofge brek (Schat, 1982) ongeschikt werden als groei plaats voor de meeste duinvalleisoorten. Hier wreekte zich het 'zuinige' maaibeheer in de voor gaande jaren. Men had zich tot de laagstgelegen plekjes van de valleibodem beperkt en het me rendeel met struweel laten dichtlopen (figuur 1, zie vorig nummer van Zeeland). Hierdoor was het, toen de grondwaterstand ging stijgen, voor veel soorten onmogelijk naar hoger gelegen standplaatsen te verhuizen. Het beheer van het duin was bijna afgezakt tot het niveau van 'niets doen', met uitzondering natuurlijk van het vast leggen met helm (Ammophila arenaria) en rijs hout bij dreigende verstuiving. Natuurlijke verjongingsprocessen kregen hierdoor geen kans in het duin. Het werd hoog tijd voor beheer ge richt op uitstuiving van vochtige duinvalleien en aanvullende maatregelen gericht op het herstel van essentiële condities voor duinvalleivegetaties in vernatte valleien. Bij de herstelmaatregelen deed zich het probleem voor dat eerst de nog waardevolle valleien moesten worden aangepakt, dan wel maatregelen moesten worden getroffen op plaatsen waar de valleivegetaties reeds lang verdwenen waren, maar waar door vernatting sterke verruiging was opgetreden. Mede om lo caal uitsterven van soorten te voorkomen, en daarmee de verspreiding van soorten te bespoe digen, is zoveel mogelijk gekozen voor een aan pak op beide fronten. Herstelbeheer Figuur 2 geeft een beeld van vijf jaar regeneratie in de vorm van doen grazen, maaien, kappen, plaggen en stuiven. De binnenduinen worden op initiatief van Staatsbosbeheer opnieuw begraasd door schapen en pony's, alsmede, op particulier initiatief, door runderen en paarden. Als aanvul lende maatregel is door Staatsbosbeheer struikop slag verwijderd, zijn vochtige laagtes gemaaid en drinkputten geschoond. In de Zeepeduinen i Natuurmonumenten opnieuw begonnen met be grazing door pony's. De kuddes mogen zich uit breiden, waardoor de begrazing van het terrein toeneemt en de verruiging geleidelijk wordt te ruggedrongen. Ook wordt een aantal opnieuv vochtige tot natte duinvalleien jaarlijks gemaaid en is in een tweetal natte valleien in totaal een halve hectare geplagd (Wulpenvallei en Stofzaad- vallei). Evenals in de binnenduinen is het de be doeling dat het maaien, kappen en plaggen in de kalkarme valleien een incidenteel karakter be houdt (achterstallig onderhoud) en op termijn wordt vervangen door begrazing. Op sommige plaatsen mag het duin verstuiven Naast het ontstaan van een aantal windkuilen, die in de droge zomer van 1976 zo diep uitstoven, dat zij sindsdien permanent water bevatten, i hierdoor de vorming van een secundaire valle op gang gekomen, in omvang vergelijkbaar me eerder ontstane valleien. De uitstuiving is zo ve gevorderd, dat in 1988 op enkele plaatsen hei grondwater in het maaiveld stond. In de Meeuwenduinen is door Staatsbosbeheer een verruigde, opnieuw vochtige uitblazingsvallei geplagd (Oude Eendenkooi). Daarnaast is in sa menwerking met Rijkswaterstaat een grootscha lige verstuivingsproef (60 ha) in de buitenduinen begonnen. Evenals het vegetatiekundig onderzoek ten be hoeve van grondwaterbeheer en regeneratie, wordt het verstuivingsexperiment uitgevoerd door de directie Milieu en Waterstaat van de Pro-

Zeeland | 1992 | | pagina 12