ARCHEOLOGICA 2ELANDICA Uit de collectie van het Zeeuws Genootschap 117 Dorine Noorlander van een betere kwaliteit aardewerk toe. In de Rijn- en Maasstreek ontstond de productie van het zogenaamde steengoed met een glazuur van zout, dat bij een hoge baktemperatuur in een brandende oven werd gestrooid. Het oppervlak is mooi glanzend en soms gevlekt met een 'lui paardmotief. Dit materiaal bood het voordeel dat drank er koel in bleef, al was het niet tegen ver hitting bestand. Steeds groeiende centra van ver vaardiging waren aan het eind van de vijftiende eeuw onder andere Siegburg en Raeren, waar de eerste kruiken met baardmaskers werden vervaar digd. Gezichten Uit het eind van de vijftiende eeuw dateren de eerste kruiken met een versiering in de vorm van een gezicht. De vroegste gezichten lijken vaak le vensecht, en vermoed wordt dat sommige be doeld waren om de eigenaar zijn eigen kruik te laten herkennen. Maar er zijn ook kruiken gevon den met het opschrift 'Jesus'. De vondst van krui ken met drie gezichten gaf aanleiding tot de ver onderstelling dat de heilige Drievuldigheid werd uitgebeeld, maar er zijn ook vrouwengezichten en kruiken met vier gezichten gevonden. Het blijft gissen wat de afbeeldingen precies voorstel len, maar zeker is dat de kruiken 'met bebaard In het eerste artikel van deze rubriek werd aan gekondigd, dat aandacht zou worden besteed aan voorwerpen uit de afdeling Archeologische Voorwerpen en Objecten. Ook losse, door het Genootschap via schenking of aankoop verwor ven vondsten kunnen informatie geven over leef gewoonten en modes die in het verleden in deze streken hebben bestaan. Iedereen heeft ze wel eens bij een antiquair of in een museum gezien, die gezellig ogende, dik buikige kruiken met aan de bovenzijde een ern stig of een koddig baardig gezichtje. Soms is de buik met een bloemmotief of een wapen ver sierd, andere keren is hij effen. In de collectie an het Genootschap bevindt zich een aantal van deze kruiken, die baardmankruiken worden ge noemd. Voor een deel zijn zij tentoongesteld in het Zeeuws Museum (afb. 1). Verder bevinden zich in de collectie scherven die bij verscheidene opgravingen zijn gevonden. Herkomst Na de val van het Romeinse rijk werden luxe arti kelen zoals mooi gedecoreerd aardewerk en glas schaars in West-Europa. Eenvoudige, ongegla zuurde aardewerken potten en kommen, alsook houten nappen werden alom gebruikt. Met het toenemen van de welvaart nam ook de productie Afb. 1: Baardmankruiken in het Zeeuws Museum, collectie KZGW.

Zeeland | 1992 | | pagina 39