134 RECIFE keus hadden te blijven of te vertrekken. Voor de meesten van hen was dit geen moeilijke beslis sing. De Zeeuwse kapers werden betrokken bij de repatriëring van hun landgenoten. Vele kolo nisten kozen voor terugkeer naar het vaderland, terwijl anderen naar de koloniën in het Caribisch gebied werden overgebracht. Zo brachten de ka pers de kolonisten met hun schamele 'hebben en houwen' naar de Antillen of naar elders. Omdat hun passagiers niet meer over geld beschikten, werd als loon de helft van de opbrengst van de nog in hun bezit zijnde slaven in rekening ge bracht. Fort De Bruyn en het fort Frederik Hendrik wa ren de voornaamste verdedigingswerken in en net buiten de stad. Na 350 jaar staan ze er nog en ze zijn fraai gerestaureerd. In beide forten is een museum ondergebracht en er worden voorwer pen getoond die herinneren aan de strijd tegen de Hollanders en de Zeeuwen. De kanonslopen op het fort De Bruyn zijn nog altijd dreigend landwaarts gericht; vandaar kwam immers het Portugese gevaar. De Zeeuwse kapers, hoewel verdreven uit hun 'kapersnest', hebben nog lang onder de vlag van de Middelburgse directie de Portugese suikervlo- ten bedreigd. Afb. 3: Fort De Bruyn in Recife, Brazilië. De kanonslopen op het fort zijn nog altijd land waarts gericht; daar kwam het Portugese gevaar vandaan. Foto: D. Roos. Noten 1. Er bestond ook een ongekuiste versie van deze com merciële leus, namelijk: 'schijt in de handel, als er buyt te halen is' (Van Hoboken, blz. 70, Boxer, blz. 242). 2. Van Hoboken las in de notulen van de Hooge Raad van Brazilië over het bestaan van deze 'Conditiën'. (RAZ, Ar chief Staten van Zeeland, inv.-nr. d.d. 6-12-46, 2117-2118 III, Provisionele Conditiën voor de commissievaarders op de kust van Brazilië). Omdat het hier ging over voorwaar den die waren vastgelegd in een reglement waaraan de ka pers zich dienden te houden, had Van Hoboken kunnen besluiten zijn onderzoek tot de Zeeuwse archieven uit te breiden. Later vond J.H. Kluiver ten behoeve van de Duitse historicus Franz Binder in het RAZ dit reglement van de 'Brasilse Directie'; zie Binder, Die Zeelandiscbe Ka- perfahrt, blz. 77. 3. Van Hoboken, Witte de Withblz. 69. Literatuur Binder. F.: 'Die Zeelandische Kaperfahrt, 1654-1662'. in: Archief KZGW, 1976, 40-92. Boxer, C.R.: De Nederlanders in Brazilië 1624-1654. Al phen aan de Rijn 1977. Hoboken, W.J. van: Witte de With in Brazilië, 1648-1649, werken uitgegeven door de Commissie voor Zeegeschie denis. Amsterdam 1955. Laet, Johannus de: Iaerlyck Verhael van de Verrichtinghen der Geoctroyeerde West Indische Compagnie. Leiden 164-t. Uitgave S.P. l'Honoré Naber en J.C.M. Warnsinck, 4 deler ('s-Gravenhage 1931-1937).

Zeeland | 1992 | | pagina 12