PLASSCHAERT - DE NOOD Co. voorheen Melchers - Doudelet Co. IDE GLASFABRIEK TE VEERE 137 1 november 1895 tot verdere uitbreiding en ex ploitatie van zijn zaak bij gedeelten 'naar mate de exploitatie dat vordert' aan te kopen voor 500 gulden1'. De gemeenteraad was zo toeschietelijk, omdat 'het in het belang der gemeente wensche- lijk schijnt, om genoemden heer Melchers tege moet te komen, daar hij zich voorstelt, om het gevraagde terrein fabrieksgebouwen en arbei derswoningen te plaatsen en tot exploitatie zijner zaak bekwame werklieden hier te vestigen; dat dus, ofschoon vast staat, dat de geboden som be neden de waarde van de grond is, het bod toch aannemelijk en in het belang der gemeente is, omdat het uitzicht opent op enig vertier, teiwijl bepalingen zijn te maken, die de gemeente tegen eventueele nadeelen waarborgen''0. Uit de volgende verslagen van B W en de gemeenteraad blijkt dat de glasoven snel werd gebouwd en in gebruik werd genomen. Op de aangekochte grond achter zijn tuin bouwde Mel chers de werkplaats van de nieuwe firma 'Manu facture de Vitreaux d' Art Melchers, Doudelet Co'. Of er al personeel van binnen Veere werd aangetrokken is onbekend. De compagnon Char les Doudelet zal waarschijnlijk bij de familie Mel chers hebben gelogeerd, want hij komt in de be volkingsregisters niet voor. In september 1895 gaf Melchers blijk van zijn dankbaarheid jegens de gemeente voor de snelle afhandeling van de pro cedure, en wel door een nieuw raam voor de raadzaal van het stadhuis cadeau te doen. Over de verdere werkzaamheden van het glas atelier zijn in de Veerse archieven geen gegevens gevonden. In juli 1896 vertrok het gezin Melchers uit Veere naar Brussel. Het bedrijf werd overge nomen door Albert August Plasschaert. Voortzetting van het glasatelier door Albert August Plasschaert Albert August was als oudste zoon van het gezin Plasschaert op 10 oktober 1866 in Delft geboren. Hier had hij de polytechnische school bezocht en was ingenieur geworden. In december 1892 wa ren vader, moeder en zeven kinderen van Delft, waar vader leraar tekenen was, naar Veere ver huisd. Drie maanden na vestiging in Veere stierf vader Plasschaert. Wat de inkomsten van het ge zin waren, is onbekend. Merkwaardig is dat Al- bert August tot 1896 in officiële stukken laat ver melden, zonder beroep te zijn. Waarschijnlijk had de technisch en kunstzinnig aangelegde Plas schaert grote belangstelling voor de activiteiten van Melchers. Bekend is dat hij in 1894 contact had met Melchers en schilderijen instuurde voor tentoonstellingen. Mogelijk was hij de tekenaar van de bouwtekening van de glasoven. De financiering van de onderneming was in handen van zijn medefirmant Leendert de Nood, lid van een sinds de achttiende eeuw in Veere wonend geslacht en pachter van de Campveerse toren, het logement/koffiehuis waar veel kunste naars logeerden. Op het briefhoofd van de nieuwe firma prijkte dan ook de naam 'Plas schaert - De Nood Co. Voorheen Melchers - Doudelet Co. Veere, Zeeland. Pays Bas. Manu facture de Vitreaux d' Art'. Onder dezelfde voor waarden als Melchers verkreeg de nieuwe firma de grond waarop de glasoven en werkplaats van Melchers waren gebouwd en het vooruitzicht om voor een gunstige prijs het perceel grond van 5000 mf aan te kopen. Uit de bezoekersregisters van het stadhuis is bekend dat de Delftse glasbranders Baarsel, A. Berg en B. van Alphen en de glasdecorateur P.N. van Alff in september 1896 een bezoek aan Veere brachten. Probeerde Plasschaert werklieden uit zijn geboorteplaats over te halen naar Veere te komen om zodoende zijn ambitieuze plannen te verwezenlijken? Een zekere voortvarendheid blijkt in ieder geval uit het feit dat Plasschaert het door de firma Melchers - Doudelet Co in 1895 aan de gemeente geschonken raam wilde vervan gen voor een volgens hem meer bij de gotische stijl van het stadhuis passend raam, 'voorzien van het wapen der gemeente benevens van een ge brand medaillon, voorstellende een koopvaardij schip, brengende 's handels rijkdom, Veere's op komst en bloei!'". De gemeente ging akkoord, en een jaar later werd de firma hartelijk bedankt voor het door hem in de raadzaal geplaatste raam. Het bewuste raam is hoogstwaarschijnlijk bij de restauratie in 1932-1934 verwijderd. De produktie van de glasbranderij was niet ge ring", maar of er genoeg opdrachten werden ver strekt om de zaak rendabel te maken, is twijfel achtig. Duidelijk is dat, toen Plasschaert in augustus 1899 uit Veere vertrok om zich in Dor drecht te verbinden aan de glasfabriek van de firma Bouvy, diens Veerse avontuur op niets bleek te zijn uitgelopen. Afb. 3: Briefhoofd 1896. VEERE, ZEELAND. PAYS BAS. ff|anujacture de^^itraux d'

Zeeland | 1992 | | pagina 15