SEDIMENTATIE IN DE DELTAWATEREN 143 Afb. 4: Schor in de Oosterschelde. Foto: J. Kuijpers. In het Volkerak/Zoommeer ligt de nadruk op het voeren van een preventief beleid. De aanvoer van water en slib door de spui-sluizen in de Vol- kerakdam zal zoveel mogelijk moeten worden beperkt. Daarnaast wordt gestudeerd op de mo gelijkheid van voorziening van het in te laten wa ter. In de Oosterschelde is in enkele havens een saneringsoperatie uitgevoerd. In de Westerschelde dient allereerst een ver dere verslechtering van de situatie te worden voorkomen. Dat geldt niet alleen voor de Wester schelde zelf, maar ook voor het Kanaal van Ter- neuzen. Aangezien in de Westerschelde geregeld baggerwerk ter instandhouding van de vaargeul wordt verricht, en ook aan verdere verdieping van de vaarweg wordt gedacht, zal het vooral zaak zijn, veilige depots voor het storten van de verontreinigde baggerspecie te vinden. In geen geval mag deze naar het westelijk deel van de Westerschelde worden afgevoerd, waar de bo demkwaliteit, zoals gezegd, veel beter is. Ook hier kunnen locale saneringen van havens nood zakelijk zijn. Uit deze beschouwing blijkt, dat door de uit voering van de Deltawerken een aantal Deltawa teren, met name Grevelingen en Oosterschelde, nog juist op tijd aan de grote vervuilingsgolf zijn ontsnapt, een onbedoeld maar gelukkig nevenef fect van het Deltaplan. In deze wateren zal het zaak zijn om sluipende verontreiniging, bij voor beeld vanuit de havens, te voorkomen of tegen te gaan. In andere wateren, met name Amer, Nieuwe Meiwede, Hollands Diep en het oostelijk deel van de Westerschelde, is echter zeer ernstige bodemverontreiniging opgetreden. Volkerak en Zoommeer worden nog steeds bedreigd. Deze wateren zijn nauwelijks meer geschikt als leefge bied voor veel diersoorten en zijn te beschouwen als een onbewoonbaar verklaarde woning. Alleen de junkies onder de dieren, die weinig eisen stel len aan hun woonomgeving, houden het hier uit. Maar net zo goed als stads- en dorpsvernieuwing is sanering van de Deltawateren mogelijk, opdat ook de meer kritische bewoners weer een plaatsje kunnen vinden. Dan wordt niet alleen het ecologisch herstel van deze wateren bereikt, maar het gevolg zal ook zijn dat de nu nog zo schone kern van de Delta niet meer als een geïsoleerde oase in een vervuild gebied ligt, maar weer onderdeel wordt van een gezond ecosys teem.

Zeeland | 1992 | | pagina 21