RAADSELS ROND HET GRAF VAN EEN GRAAF 153 Notities naar aanleiding van het verschijnen van Een stamboom in been. Vier eeuwen graven en gravin nen van het Hollandse Huis van dr. B.K.S. Dijkstra. Een uitgave van de Bataafsche Leeuw, Amsterdam 1991. Huib J. Zuidervaart In 1979 verscheen een opmerkelijk boek. Nu zijn die er wel meer, maar in dit geval ging het om een wel heel zeldzaam en uiterst curieus onder werp. In het boek waar ik op doel, werden de fascinerende resultaten gepresenteerd van een medisch-historisch onderzoek van zestien skelet ten van leden van het grafelijke Hollandse Huis. Dit middeleeuwse vorstenhuis regeerde tot aan het uitsterven van het geslacht in 1299 over de gewesten Holland, Zeeland en Friesland. Genoemde stoffelijke resten waren in 1949 en 1950 aangetroffen tijdens opgravingen in Rijns burg. Ze lagen begraven in een kapel van de voormalige middeleeuwse abdij aldaar. Uit schrif telijke bronnen stond onomstotelijk vast, dat daar leden uit de Hollandse grafelijke familie waren bijgezet. Een vondst ter plaatse van een grote steen met daarop het wapen van de Hollandse graven en gravinnen bevestigde - ten overvloede - de identiteit van de bijgezette familie. Voor een forensisch onderzoek van de skelet ten werd een beroep gedaan op de Groningse KNO-arts B.K.S. Dijkstra, die reeds eerder met de bekende archeoloog prof. dr. A.E. van Giffen had samengewerkt. Het uitvoerig gedocumenteerde verslag dat Dijkstra, eerst na jaren vertraging, in 1979 van zijn bevindingen publiceerde', is een bijzondere mengeling van medisch-natuurweten- schappelijk onderzoek. Het geheel is ingebed in en getoetst aan historische, archeologische en li teraire bronnen. Het is zo'n unieke combinatie van wetenschappelijke disciplines, dat ik het boek, alleen al om die reden, vanaf het moment van verschijnen in 1979 een warm hart toedraag. Het verbaast mij niet dat het snel was uitver kocht. Welk land ter wereld beschikt immers over een antropologische studie van bijna een geheel vorstenhuis? Mijn verwachtingen waren dan ook hoog ge spannen toen ik vorig jaar vernam dat Dijkstra kennelijk een nieuwe versie van zijn boek had samengesteld, nu onder de titel: Een stamboom in been. Vier eeuwen graven en gravinnen van het Hollandse Huis (Amsterdam 1991). Maar Dijk stra's nieuwe boek is bepaald geen remake van zijn eerdere publikatie Graven en Gravinnen uit 1979. Integendeel, voor de 'Rijnsburgse' skeletten blijft men aangewezen op de uitgave van 1979- Dijkstra's nieuwe boek blijkt vooral te zijn in gegeven door de wens verantwoording af te leg gen van een tweetal in 1980 ondernomen aanvul lende opgravingen te Middelburg en Egmond. Het is vanwege dit Middelburgse onderzoek2 naar het (vermeende) graf van graaf en Rooms-koning Afb. 1: Opening van de tombe van Willem II. De deksteen wordt gelicht. Foto uit: B.K.S. Dijkstra, Een stamboom in been .Amsterdam 1991.

Zeeland | 1992 | | pagina 35