ET CETERA 162 GEDENKPENNING 200 JAAR LOGE L'ASTRE DE L'ORIENT TE VLISSINGEN Op 16 oktober 1992 hoopt de vrijmetselaarsloge l'Astre de l'Orient te Vlissingen een begin te ma ken met de viering van het feit dat zij tweehon derd jaar geleden door zeventien in deze stad wonende vrijmetselaren werd opgericht. De offi ciële constitutiebrief werd door de Grootmeester Baron van Boetzelaer op 21 december 1792 te Den Haag afgegeven fiat Het feestjaar 1992 is door de loge op 1 januari feestelijk ingeluid met het slaan van een bronzen jubileumpenning (doorsnede: 45 mm) en het we derom in gebruik nemen van een draagmedaille die op het oorspronkelijke grootzegel van de loge is gebaseerd. De medaille was een lakstem- pel waarmee officiële stukken en certificaten werden gewaarmerkt, een gewoonte welke ook nu nog in ere wordt gehouden. Het slaan van een gedenkpenning is een oud gebruik in de magonnerie, dat vooral in de achttiende en de negentiende eeuw veel navolging kreeg. Het devies in de banderol tussen de driehoek met de Hebreeuwse godsnaam en het blazoen is ontleend aan het opschrift boven de ingang van het vroegere logegebouw aan het Bellamypark (openbare bibliotheek). De voorstelling laat ver der een jongeling met een hondje zien, welke de stilzwijgendheid en de getrouwheid symbolise ren. Een en ander is een verwijzing naar de an- Afb. 1: Gedenkpenning van de Vlissingse loge L'Astre de 1' Orient, geslagen ter gelegenheid van het tweehonderdjarig jubileum. tieke god Harpocrates en de Egyptische myste riën. De 'stilzwijgende jongeling' is een teken van zedigheid en deugd, maar vormt ook een verbin ding met de moederloge in Den Haag, welke Si- lentio et Fide in haar zegel voerde. Het blazoen zelf is in twee delen verdeeld: boven zien we de zon, de maan en de sterren, onder de zoge naamde vlammende ster met de letter G. Deze verwijst naar het scheppende en goddelijke in de mens en de natuur op aarde, en is verbonden met de in de bovenste helft van het blazoen ge symboliseerde kosmos. In de bovenste helft van het blazoen ontwaren we verder een harp, het in strument dat bij uitstek een harmonieuze klank voortbrengt. Het schild heeft een bijzondere vorm; met wat verbeeldingskracht kan men er een hart in zien, en dat is passend, want door de harp 'met hart en ziel' te bespelen verkrijgt men de mooiste klank. Boven in het blazoen is duidelijk de zon aan wezig. De oprichters van de Vlissingse loge heb ben niet zomaar voor astre gekozen. Dit is name lijk tevens een verwijzing naar de loge TAstree' te Utrecht, waar één der oprichters, Abraham van Doorn, in 1778 was ingewijd. Astre is voorts een verwijzing naar de godin Astrea, die een nieuwe eeuw van voorspoed en bloei aankondigt. De volledige naam van de loge duidt op de zon die als ster in het oosten opkomt. Op de penning zien we verder beneden de vrijmetselaarssymbolen zoals passer, winkelhaak en schietlood, waarmee de zinnebeeldige bouw van de tempel der mensheid wordt uitgebeeld. Het randschift geeft de naam en het rangnummer van de loge op de lijst van loges werkend onder het Grootoosten der Nederlanden in Den Haag. De datum 5792 is magonniek en verschilt 4000 jaar met de Gregoriaanse jaartellling. Het is een veiwijzing naar het bijbelse scheppingsverhaal. Voor verdere bijzonderheden, mede omtrent de verkrijgbaarheid van de penning, wende men zich tot J.C. Lagendijk (tel.-nr.: 01180 - 12920). J.C. Lagendijk

Zeeland | 1992 | | pagina 44