MEDEDELINGEN 167 de wijze waarop de atlas dienstbaar kan worden gemaakt aan historisch onderzoek. Het is duide lijk dat een zo kostbaar stuk niet voor dagelijkse raadpleging in aanmerking kan komen. Daartoe zou een uitgave in facsimile kunnen worden ge maakt. De vooruitzichten daarvoor zijn bemoedi gend. Er wordt naar gestreefd, in 1994 ter gele genheid van het 225-jarig bestaan van het Zeeuws Genootschap een facsimile-editie uit te brengen. Wij zullen u verder op de hoogte hou den. Werkgroep Historie en Archeologie Excursie 1992 naar Zuid-Beveland De jaarlijkse excursie van de Werkgroep Historie en Archeologie wordt dit jaar op zaterdag 26 sep tember gehouden. Als reisdoel is Zuid-Beveland gekozen. Onder leiding van bestuurslid en Beve land-kenner bij uitstek, Bas Oele, vertrekt de bus 's morgens op het N.S.-station van Vlissingen en rijdt daarna via Middelburg, Arnemuiden. Oud- Sabbinge en de Wilhelminapolder naar Kapelle. Hier wordt de groep met koffie ontvangen in de fraaie Nederlands-Hervormde kerk. Behalve een rondleiding en een orgelconcert zal hier de alge mene ledenvergadering worden gehouden. De lunch wordt in De Vroone in Kapelle genuttigd, 's Middags wordt een busrit door de Zak van Zuid- Beveland gemaakt en onder meer een bezoek ge bracht aan de Hellenburg en het gebouw van de Stichting Zeeuws Landschap in Heinkenszand. De tocht eindigt via het Sloe en het N.S.-station Mid delburg uiteindelijk bij het station in Vlissingen. Een uitnodiging met een exact programma wordt ingesloten in het septembernummer van Neha- lennia. Inlichtingen kunnen worden verkregen onder telefoonnummer 01102 - 41700. Werkgroep Maatschappijwetenschappen (WMW) Het doel van de Werkgroep Maatschappijweten schappen is een breed kader te bieden aan beoe fenaren van de maatschappijwetenschappen, waarin zij vanuit hun eigen vakdiscipline een bij drage kunnen leveren. Niet alleen sociologen, politicologen en sociaal-geografen vinden hier een plaats, maar ook economen, juristen en his torici. De Werkgroep heeft zich dit jaar tijdens diverse bijeenkomsten beziggehouden met het onder werp 'besluitvorming', en met name met de be sluitvormingsprocedures bij lagere overheden. Theoretische modellen werden getoetst aan casus uit de praktijk, en vice versa. Ter afsluiting be sprak dr. J. de Vries, hoofddocent van de vak groep Bestuurskunde van de Leidse universiteit, het concept van een artikel van zijn hand, dat handelt over de wijze waarop ten tijde van de Golfoorlog de besluitvorming van de Neder landse regering tot stand kwam. Na de zomervakantie zal de Werkgroep haar aandacht richten op het 'cultuurdebat': de ge- dachtenwisseling over de markt van onderwijs, kunsten en wetenschappen, het beleid in deze sectoren, de actoren en de geldstromen, maar ook de vraag naar de rol van de overheid tegen over het particulier initiatief. Er bestaat een span ningsveld tussen maatschappij en politiek ten aanzien van beider functie in het cultuurbeleid. Veel initiatief in culturele aangelegenheden wordt genomen door particulieren. In hoeverre is het behoeden en stimuleren van cultuur een over heidstaak? In het algemeen is de kunst een insti tuut geworden met een input van de subsidiege ver en een output naar een moeilijk te definiëren en wisselend veld. Hoe is de situatie in Zeeland? Welke rol spelen Provincie en gemeenten naast particulieren in het toekennen van subsidies? In hoeverre stuurt het aanbod de vraag? Sluiten vraag en aanbod bij elkaar aan? Is vernieuwing elitair? Het opwerpen van deze en dergelijke vra gen en het zoeken van antwoorden daarop wordt in het komende seizoen de taak van de Werk groep. Wij zijn thans (juni) druk bezig met het opsporen van deskundigen die bereid zijn ons hun visie te geven op met name voor Zeeland ac tuele onderwerpen. Belangstellenden wordt gevraagd zich te wen den tot één van de contactpersonen: mr. C.A. Meulendijk, Spanjaardstraat 36, 4331 ER Middel burg (tel.-nr.: 01180 - 13642) of-dr. P.L. Schoon- heim, Vlissingsestraat 10, 4331 KV Middelburg. Werkgroep Film Media - Communicatieweten- schappen - De op 30 juni 1992 gehouden algemene leden vergadering van de Werkgroep Film Media heeft het beleidsplan van de Werkgroep goedge keurd. Daarin is een ruimere doelstelling dan al leen filmkunde omschreven; vandaar de officiële naam: Film Media - Communicatiewetenschap pen. Het intercultureel en internationaal seminar dat de Werkgroep organiseert over het thema 'Islam en de media' zal op zaterdag 19 september 1992 in huis 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 51, Middel burg worden gehouden. Hier volgt onder voorbe houd een lijst van sprekers, die hun lezing zullen illustreren met videofragmenten. Het programma luidt als volgt: 10.00 uur: ontvangst van de deel nemers; 10.15 uur: opening; 10.30 uur: lezing: 'De islamitische vrouw in de culturele islam in film en media' door prof. Fatima Goudman-van Gelder; 11.30 uur: lezing: 'Leven als Soefi in Bel gië' door Alfons Goudman; 12.00 uur: lunch; 13-00 uur: lezing: 'Beeldvorming van de islamiti sche minderheden in Nederland op het NOS-jour-

Zeeland | 1992 | | pagina 49