ARCHEOLOGICA ZELANDICA 156 J.A. Trimpe Burger Romeinse benen monturen; bodemvondsten uit Domburg en Aardenburg In de Catalogus van de Oudheidkundige Verzamelingen van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen uit 1890 wordt op blz. 11 onder nr. 79 een merkwaardige vondst vermeld: 'Een in 1874 ge vonden houten schuifdoosje, te Domburg in het duin of op het strand gevonden'Het bewuste doosje is niet van hout, maar van been. De Leidse archeoloog dr. W.C. Braat maakte in 1926 hierover de vol gende aantekening: Benen voorwerp dat verklaard wordt als de versterking van de onderzijde van een zwaardschede: Romeinse tijd. In brons komen deze dingen zeer vaak voor, in been zijn ze zeer zeld zaam Omdat inmiddels bij opgravingen in het Zeeuws- Vlaamse Aardenburg minstens zeven verschil lende onderdelen van dergelijke benen monturen te voorschijn zijn gekomen, is het van belang op nieuw aandacht te besteden aan de Domburgse strandvondst. De precieze vindplaats van het benen montuur uit Domburg is niet bekend. Uit de compleetheid van het tweedelige uitrustingsstuk kan worden af geleid, dat het zeker niet is aangespoeld, want in dat geval zouden de twee delen voortijdig uit elkaar zijn geraakt. Zeer waarschijnlijk is deze interessante vondst uit hetzelfde niveau van de Oude Duinen afkomstig als de vele Nehalennia- altaren die op het strand van Domburg na een verblijf van eeuwen onder jongere duinvormin gen weer aan het daglicht zijn gekomen. Verstevi gingsstukken van zwaardscheden welke de punt van een zwaard omvatten, worden voornamelijk aangetroffen op plaatsen waar militairen zich V. ^7 /'\1! -TT7— Afb. 1: Voor- en achter zijden en doorsneden van de twee delen van Romeinse benen mon turen uit Domburg (bo ven) en Aardenburg (onder); schaal: 1:2.

Zeeland | 1992 | | pagina 38