8 WAARDEVOLLE BOM; Ail). 2: Vleugelnoot in de tLiin van het vroegere gasthuis, Noordpoortplein in Middelburg. Foto: Stichting Landschapsve zorging Zeeland. derland wel veel zomereiken aangeplant, maar de herkomst van dit plantmateriaal is meestal Zuid-Europa, omdat daar de zomereiken betere groeikwaliteiten hebben. En omdat die Zuideuro- pese zomereiken kunnen kruisen met onze in heemse (het is immers dezelfde soort) worden de inheemse zomereiken door dit uitheems gene tisch geweld weggedrukt. De situatie blijkt alarmerend. Slechts 14,8% van de inheemse soorten blijkt zich goed te kunnen handhaven. Bij het behoud en de herintroduktie blijken met name oude waardevolle bomen een belangrijke rol te kunnen spelen. Omdat deze bomen al zo oud zijn, hebben ze vaak zuiver in heemse genetische eigenschappen. Enkele hon derden jaren geleden werd er nog niet op zo'n grote schaal uitheems materiaal aangeplant. De bescherming van deze oude waardevolle bomen als genenbank is urgent. Inventarisatie Door de Bomenstichting is in samenwerking met Staatsbosbeheer een systeem opgezet voor de in ventarisatie van landelijk waardevolle bomen. De inventarisatie is de afgelopen tien jaar uitgevoerd. Het werk werd grotendeels gedaan door vrijwilli gers, waaronder de schrijvers van dit artikel. In Zeeland was de Stichting Landschapsverzorging Zeeland bij de inventarisatie behulpzaam. Het was de bedoeling om die bomen te invei - tariseren die wat extra's te bieden hadden: bi - zonder oud, bijzonder dik, bijzonder hoog. verbonden aan een stukje geschiedenis, een bijzondere soort, enzovoorts. Bovendien mocht maar een beperkt aantal bomen geïnventariseerd worden per vierkante kilometer. Daarmee hoopte men te bereiken dat de uiteindelijk te registreren bomen goed over het land verdeeld zouden zijn en een beeld zouden geven van de bijzonderhe den in de regio. Dit heeft tot gevolg gehad dat er weinig bomen geïnventariseerd zijn vanwege hur ecologische of landschappelijke waarde, omdat bijna alle bomen die waarden hebben. Uiteinde lijk zijn er in Zeeland ongeveer vijfhonderd ob jecten geregistreerd als landelijk waardevol. Een object bestaat minimaal uit één boom. Vaak gaat het om veel meer bomen, bijvoorbeeld een park of een bomenrij. Naast deze landelijk waardevolle bomen zijn er uiteraard nog veel meer bomen die op zichzelf waardevol zijn, maar die er landelijk niet uit springen. In een gedeelte van de provincie (Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beveland) zijn

Zeeland | 1993 | | pagina 10