WAARDEVOLLE BOMEN 9 die bomen inmiddels ook geïnventariseerd. Ze zijn verdeeld in provinciaal en regionaal waarde volle bomen. Van al deze bomen zijn tal van ge gevens genoteerd in een databank die beheerd wordt door de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. Door deze inventarisatie is er een redelijk beeld ontstaan van het voorkomen van waarde volle bomen in Zeeland. In de eerste plaats valt de invloed van watersnoodrampen, en dan met name die van 1953, op het voorkomen van waar devolle bomen erg op. Veel bomen zijn het slachtoffer geworden van het zoute zeewater. Op Schouwen-Duiveland en Tholen en in de ge meente Reimerswaal zijn mede hierdoor weinig oude bomen te vinden. Veel van de meest bijzondere bomen staan bin nen de bebouwde kommen. De stad Middelburg spant daarbij wel de kroon, maar ook in Goes, Zierikzee en Hulst staan veel waardevolle bomen. Bij de kleinere kernen springen onder andere Zuiddorpe en Kloetinge er uit. De oudere bomen worden aangetroffen langs straten en op pleinen, in parken en tuinen, op kerkhoven en rond ker ken. Opvallend zijn de vele oude villa's (pastorie, dokterswoning, en dergelijke) met in de tuin een bonte verzameling van interessante oude bomen. Langs straten en op pleinen zijn meestal veel bomen van een zelfde soort te vinden. Vooral lin den, paardekastanjes en platanen zijn vroeger veel geplant. In parken en tuinen zijn daarente gen veel verschillende soorten te vinden, waaron der soms ware zeldzaamheden. Beuken, linden en vleugelnoten komen hier veel voor. Opvallend zijn ook de vele soorten vruchtbomen, zoals wal noten, zwarte moerbeien, mispels, amandelen, appels en peren. Men heeft ook allerlei snoeivor- men (prieeltjes, poortjes, hagen, diervormen) toe gepast in de tuinen. Meestal zijn daar soorten als buxus en taxus voor gebruikt. Op kerkhoven zijn heel vaak treurbomen geplant. De treurwilg is overbekend, maar ook treuressen en treurbeuken zijn er vaak te vinden en ook de cloodsbeende- renboom is er een regelmatige verschijning. Een opvallend element bij diverse kerken wordt gevormd door de zogenaamde 'trouwlaan- tjes'. In vorm gesnoeide linden overkoepelen het toegangspad naar de kerkdeur. De linde is in de mythologie nauw verbonden met liefde en geluk. Het is dus niet zo vreemd dat juist deze soort ge bruikt is. Mooie voorbeelden zijn nog te vinden bij de kerk in Poortvliet en in Kloetinge. Van de linde zijn trouwens nog meer fraaie snoeivoor- beelden te vinden. De toepassing als leiboom is bij velen bekend, soms als rij bomen in een straat, soms een paar bomen aan de zuidkant van het huis om in de zomer schaduw te geven. Een heel mooi voorbeeld van een lange rij leilinden is te vinden in de dorpsstraat in Wemeldinge. Overi gens zijn ook andere bomen als leiboom ge bruikt; vooral de peer is regelmatig zo gesnoeid. Natuurlijk zijn ook buiten de bebouwde kom- Afb. 3: Trouwlaantje bij de kerk van Poortvliet. Foto: Stichting Landschapsverzorging Zeeland.

Zeeland | 1993 | | pagina 11