WAARDEVOLLE BOMEN 11 land verdwijnen? Het is moeilijk om exacte cijfers te geven. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de situatie het best bijgehouden. In drie jaar tijd zijn hier van de zesentachtig objecten (bestaande uit één of meerdere waardevolle boomgroepen) zeven tien geheel of gedeeltelijk verdwenen; dat is ca. 20%. Daarbij moet gevreesd worden dat de snel heid van verdwijnen de komende jaren niet zal afnemen, gezien de verslechterende algemene vi taliteit en meer specifieke ziekten, zoals de iep ziekte. De voorspelling dat binnen tien jaar meer dan de helft van de waardevolle Zeeuws-Vlaamse bomen verdwenen zal zijn lijkt een realistische. Hoe het er voorstaat in overig Zeeland is niet be kend. Beleid Twee zaken die een rol kunnen spelen bij de be scherming van waardevolle bomen zijn subsidies voor achterstallig onderhoud en de kapverorde- ningen. Voor achterstallig onderhoud van lande lijk waardevolle bomen kan in principe een sub sidie worden gegeven door de Bomenstichting. Gemeenten zouden een vergelijkbare subsidie mogelijkheid kunnen creëren voor de provinciaal of regionaal waardevolle bomen. In Zeeland heb ben al enkele gemeenten zo'n specifieke rege ling: Oostburg en Goes. De gemeente Kapelle overweegt het instellen van een dergelijke rege ling. Bijna alle Zeeuwse gemeenten hebben inmiddels een eigen kapverordening. De kapverordening is een instrument waarmee gemeenten het behoud van de boom tegen het belang van de velling kunnen afwegen. De aanvraag van een kapver- gunning kan door een gemeente geweigerd wor den. In de praktijk valt de beschermende wer king van de kapverordening tegen. Uit een enquête die in 1988 onder de Zeeuws-Vlaamse gemeenten werd gehouden over de periode 1983-1988 bleek dat voor het kappen van bomen slechts zelden een vergunning werd aangevraagd en dat als er al een vergunning werd aange vraagd, die vrijwel altijd werd afgegeven. Er vond vrijwel geen controle plaats op illegale kap en il legale kap werd bovendien vrijwel nooit juridisch vervolgd. In 1992 werd dezelfde vragenlijst nogmaals voorgelegd aan de Oost-Zeeuws-Vlaamse ge meenten over de periode 1988-1991. De voor gaande conclusies zijn voor die jaren bijna letter lijk te herhalen: veel illegale kap, zelfs van monumentale bomen en weinig controle op ille gale kap. Slechts in één gemeente werden ver- Afb. 5: Grenslinden in Borsele. Foto: Stichting Landschapsverzorging Zeeland.

Zeeland | 1993 | | pagina 13