12 WAARDEVOLLE BOMI gunningen geweigerd en slechts twee keer werd illegale kap juridisch vervolgd. Het komt overigens ook vaak voor dat illegale kap, als deze ontdekt wordt, achteraf gelegali seerd wordt. Samenvattend kunnen we stellen dat de kapverordening in de praktijk, althans in Zeeuwsch-Vlaanderen, nauwelijks bescherming aan waardevolle bomen geeft. De herplantplicht die soms wordt opgelegd is meestal het enige po sitieve effect van de gemeentelijke kapverorde- ningen. Aanbevelingen Ondanks de verbeteringen die te bespeuren zijn in het beleid bij diverse organisaties, blijft nog veel over om tot een betere bescherming van onze waardevolle bomen te komen. Zo zouden meer gemeenten een subsidiebeleid voor achter stallig onderhoud kunnen voeren. In gebieden waar veel waardevolle iepen staan, moet de ie; >- ziektebestrijding worden voortgezet. Ook in de voorlichtende sfeer kan veel worden gedaan, vooral door te informeren over het belang van het behoud van oude, kwijnende of dode b< - men. Bij de aanvraag van een kapvergunning zou de natuurbescherming in een vroeg stadium bij de afweging betrokken kunnen worden. Ook van deze zijde kunnen constructieve voorstellen voor het behoud gedaan worden. En tenslotte moeten duidelijke keuzen gemaakt worden voor het bi houd van waardevolle bomen: niet pas bij d aanvraag van een kapvergunning, maar nu. Waar devolle bomen kunnen dan in een landschapsbi leidsplan, bestemmingsplan of apart bomenbt leidsplan worden benoemd.

Zeeland | 1993 | | pagina 14