26 LENTELIEI niet geloven dat al die opnamen van zijn molen maar voor één enkele film dienden en merkte wantrouwig op: 'Een film duurt maar een avond en jullie zijn nu al drie weken aan het filmen'. Wind en onophoudelijke regenbuien van het voorjaar van 1936 hadden tot gevolg dat men in augustus nog bezig was toen het koren al op het veld stond. En de lente op Walcheren moest wor den uitgebeeld! De muziek werd geschreven door Cor Lemaire en Alex de Jong. Het geluid had een eigen charme, met 'schlagers' als 'In Mei' en 'Het lied van de Sterren'. In Brussel, waar de geluidsopna men werden gemaakt, sprak Georgette Hage- doorns stem in bij opnamen van een andere ac trice. Het hele geluidnegatief verbrandde echter en alle geluid moest weer opnieuw worden op genomen. In de bioscoop, zoals het Amsterdamse theater 'De Uitkijk' of het 'Studio Theater' in Den Haag, trok de film weinig bezoekers. Vijfduizend gul den slechts was de teleurstellende opbrengst van deze prachtige film, die zestigduizend gulden had gekost. Een vooraf gesloten recette-verzekering van zevenentwintigduizend gulden beperkte het deficit nog wel, maar 'Amstelfilm' moest worden ontbonden. Kunst zonder commercie, zonder subsidie, zonder financiële steun gaat niet en heeft geen toekomst. Maar dat ene kunstwerk is gebleven. De film is onlangs nog in Zeeland vertoond Het derde filmfestival Zeeland in september 199 toonde de verrassingsfilm 'Lentelied'. Goede films beleven zo in Zeeland een nieuwe lente. Literatuur S. van Collem, Uit de oude draaidoos. Amsterdam 1959. 176-178. K. Dittrich, 'De speelfilm in de jaren dertig' in: K. Dibbets, F. van der Made (red). Geschiedenis van de Nederlandse film en bioscoop tol 1940. Weesp 1986. Speelfilm encyclopedie 5e editie, Utrecht 1992. Film: Lentelied van S. Koster, film 1936 NL, zw.w.-75 min. Video: Lentelied van S. Koster, video 1991 NL, zw:w.-75 min.

Zeeland | 1993 | | pagina 32