AKCHËOLOGICA ZELANDICA 29 echte Zeeuw aan de lijn gekregen. Het enige dat hij het vermelden waard vond was dat er voor werpen van goud gevonden waren. Van der Feen deed echter moeite om de aan dacht van de toenmalige voorzitter van het Zeeuws Genootschap, mr. B.D.H. Tellegen, voor het probleem van de verdwijnende bergjes in Zeeland te krijgen. Hij schreef hiertoe een klem mende brief. Bij de correspondentie bevond zich ook een brief van een mijnheer uit Serooskerke the het verdwijnen van de berg betreurde. Het Vrije Volk schrijft op 2 augustus 1949 een uitvoe rig artikel over de opgraving, dat als volgt beslo ten werd: 'Het geheim van de 'vluchtheuvels' is dus door dit onderzoek nog niet ontsluierd. Mis schien wel gelukkig, want nu heeft de fantasie van de Walchenaar nog voedsel wanneer hij naar zijn vluchtheuvels kijkt.' En gelukkig kwam men in de volgende jaren tot de conclusie dat het ideale landschap geen vlakte moet zijn, ontdaan van alle 'oude rommel'. 1 et weergeven van de veranderende meningen over de vliedbergen en hun functie in het land schap, zou een interessant onderwerp zijn in een omvangrijke publikatie over deze vliedbergen waarover tot nu toe zo versnipperd is gepubli ceerd. En mocht het ooit komen tot de oprichting van een 'bunkermuseum' in de gemeente Valke- nisse, dan is het te hopen dat ook aandacht be steed zal worden aan de gevolgen van de bun kerbouw in bergen. Een aantal van de bergjes had duidelijk een strategische functie in de vroege middeleeuwen en zij werden na eeuwen weer - kort - gebruikt voor strategische doelein den. Moeten we in die gevallen dan misschien spreken over drie-fasen bergen? Literatuur Braat, W.C., 'De berg van Troje, het stamslot der heren van Borssele', in: Oudheidkundige mededelingen uit hel Rijks museum van Oudheden. Nieuwe reeks XXXVIII, Leiden 1957. Bos, K en B. Oele, Vliedbergen, tekens van tijd in het Zeeuwse landschap, 1986. Dekker, C., Zuid-Beveland, de historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen. Assen 1971. Encyclopedie van Zeeland dl I. 406. trefwoord 'Feen' (re dactie P.J. van der Feen en J.A. Trimpe Burger), 1982. Trimpe Burger, J.A., 'Onderzoekingen in vluchtbergen in Zeeland', in: BROB VIII, 1957-1958.'114-147. A tb. 3: De buitenlandse si udenten graven een onderzoekssleuf.

Zeeland | 1993 | | pagina 35