HETZELVE ANDERS 30 HET STADHUIS VAN SLUIS I.H. Vogel-Wessels Boer Veel toeristen die Sluis bezoeken zullen niet beseffen dat deze plaats eens een bloeiende havenstad was en door haar strategische ligging aan de monding van het Zwin in een aantal oorlogen een belangrijk rol speelde. Opkomst en ondergang Over de geschiedenis van Sluis van voor 1290, toen Guy van Dampierre stadsrechten verleende, is weinig met zekerheid bekend. Waarschijnlijk is de nederzetting in de tweede helft van de der tiende eeuw ontstaan rond een tolkantoor dat aan de monding van het Zwin was gelegen. Door de uitermate gunstige ligging ontwikkelde de plaats zich voorspoedig. Het stadje werd Sluis ge noemd naar een uitwateringssluis in de stad, ge legen onder de Vismarkt. Deze sluis diende voor de lozing van het overtollige binnenwater van de omgeving. In de officiële stukken sprak men niet over Sluis, maar over Lamminsvliet. Deze naam is echter nooit ingeburgerd en is in de loop van de veertiende eeuw verdwenen. Alleen op het stads zegel bleef de naam Lamminsvliet nog lang ge handhaafd. Sluis kende in de veertiende eeuw een snel toenemende welvaart als gevolg van haar han delsactiviteiten. De stad Brugge poogde daar uit Atb. 1: Gezicht op de noordzijde van het stadhuis en de Groote Markt in de achttiende eeuw. Tegen de vier oostelijke tra veeën van het poorthuis staat het schepenhuis (afgebroken in 1798). Tekening zonder naam en zonder jaar, Rijksarchief in Zeeland, Zelandia Illustrata II, 2210.

Zeeland | 1993 | | pagina 36