MEDEDELINGEN 38 Ledenvergadering 15 december De ledenvergadering op 15 december was goed bezocht. Zoals gebruikelijk kwamen in het eerste gedeelte de verenigingszaken aan de orde. Met de nagekomen aanmeldingen werden niet min der dan 55 nieuwe leden benoemd. De begroting voor 1993 werd zonder wijzigingen goedgekeurd. De contributie is voor dit jaar nog op 80,- ge handhaafd, maar het bestuur heeft meegedeeld dat in de komende jaren aanpassing onvermijde lijk is. Het huidige bedrag dateert al uit 1987. Te meer daar in 1994 de jubileumviering extra kos ten met zich zal meebrengen zal dan aan aanpas sing niet zijn te ontkomen. Na de pauze hield drs. A.C. Meijer een interes sante voordracht met lichtbeelden over de schil der en natuurkundige P.J. Bourjé. Jubileumviering In de ledenvergadering van december heeft het bestuur mededeling gedaan van de voorlopige plannen voor de viering van het 225-jarig bestaan van het Genootschap. De oprichtingsdatum is 29 januari 1769 zodat het jubileumjaar loopt van 29 januari 1994 tot 29 januari 1995. Het ligt voor de hand dat bij een eerste manifestatie aandacht wordt besteed aan de oprichting van het Genoot schap. Dit zal worden gedaan in een symposium te Vlissingen over het ontstaan van het Genoot schap tegen de achtergrond van de Nederlandse Verlichting. Het gemeentearchief en het stedelijk museum zullen tegelijkertijd een tentoonstelling inrichten over de beginjaren van het Genoot schap. Is de Verlichting enerzijds een van de wortels van het bestaan, de Romantiek is als reactie op de Verlichting en de daaruit voortgekomen Franse revolutie een andere belangrijke factor ge weest. In plaats van de beoefening van 'nuttige kunsten en wetenschappen' om de samenleving te verbeteren ging men zich veel meer met 'be spiegelende' wetenschappen bezig houden: ge schiedenis, archeologie, munt en penningkunde, theologie, filosofie. De Romantiek is daarom gekozen als thema voor een congres in het voorjaar dat zal worden georganiseerd door de gezamenlijke werkgroe pen. De werkgroep Historie en Archeologie brengt zijn jaarlijkse studiedag in voor dit congres en de andere werkgroepen vullen, voor zover het thema zich daarvoor leent, een aantal bijdragen in. Het ligt in de bedoeling aandacht te besteden aan de invloed van de Romantiek op de ge schiedbeoefening, het recht, de theologie, de kunst en de muziek. Het congres zal worden af gesloten met een concert en een diner. Het Archief komt uit met een speciale afleve ring over het thema 'Verzamelen in en over Zee land'. Daarin zal aandacht worden besteed aan verzamelaars en verzamelingen over Zeeland in en buiten de provincie. Uiteraard dient ook aandacht te worden besteed aan 225 jaar verza melen. Daartoe zal in samenwerking met de bruikleennemende instellingen een grote over zichtstentoonstelling worden ingericht in het Zeeuws Museum. Van alle afdelingen van de col lecties zal een overzicht van ontstaan en geschie denis en een selectie van bijzondere objecten worden getoond. Voor een breder publiek zal een aantrekkelijk beeldcahier over Zeeland in verleden en heden worden uitgebracht. Dit wordt samengesteld door Aarnout en Frangoise van Lynden. Zij vervaardi gen tekeningen van objecten die representatief zijn voor de economische, maatschappelijke, po litieke en culturele ontwikkeling van Zeeland in de loop van de tijd. Naast deze grotere manifesta ties zal nog een aantal kleinere evenementen worden georganiseerd: een rondreizende ten toonstelling over de Roman-Atlas en een concert door het Zeeuws Orkest. Een zeer belangrijke jubileumactiviteit is het re aliseren van huisvesting. Het Genootschap is sinds 1972 dakloos en moet het jubileum in eigen huis kunnen vieren. Het bestuur is thans doende met de invulling van de details en overleg met de betrokken instellingen en calculatie van de kos ten. In de ledenvergadering van het voorjaar zal het nadere mededelingen doen. Huisvesting De ledenactie voor huisvesting is tot dusverre voorspoedig verlopen. Op de oproep in de folder is enthousiast gereageerd met een groot aantal toezeggingen. Bij het ter perse gaan van dit num mer was met de te verwachten bestellingen aan publikaties een bedrag van ca. 50.000,- toege zegd. Het niveau van de giften ligt ook hoog. Er zijn zelfs toezeggingen van 1.000 en de meer derheid bestaat uit het bedrag van de jubileumgift ad 225,-. We mochten evenwel nog niet van alle leden de antwoordkaart terugontvangen. Wij wekken u gaarne op uw kaart in te zenden. Het is voor het verwerven van subsidies, schenkingen en sponsorgelden van eminent belang dat er een zo groot mogelijke aantoonbare eigen inspanning is. In verband daarmee is ook het volgende be richt van groot belang:

Zeeland | 1993 | | pagina 44