HERINNERDE RAMP 3 Bovendien was er veel verdrongen en wegge stopt verdriet. Het geven van een interview voor Het water en de herinnering was soms een moei lijke beslissing, in sommige gevallen de beslissing om er voor het eerst sinds 1953 over te praten. Toch vonden de meeste geïnterviewden het zin vol om hun verhaal te vertellen. Een van hen bracht anoniem zijn motivatie als volgt onder woorden: 'Ik hoop dat, wanneer al die herinne ringen van al die mensen eens bij elkaar gezet worden, er bij de generatie van na die tijd een lichtje gaat branden. Dat zij zich zullen afvragen hoe het mogelijk was dat mensen dat toen mee maakten, - natuurlijk zijn er altijd nog ergere din gen, maar als je iets meemaakt is dat erg. Je kon je niks ergers voorstellen'. Natuurlijk was er ook een andere herinnering dan de geijkte, de 'nationale'. Ieder jaar versche nen er op 1 februari artikelen en beschouwingen, brokstukken van verhalen en gedichten waarin alsnog geprobeerd werd gevoelens te verwoor den. Het gaat dan om een gefragmentiseerde ge schiedenis, die geen kader heeft gekregen. Ze ge tuigen van een andere emotie dan de nationale mythe van de eensgezinde strijd tegen het water. Er komen dan barsten in het gladde oppervlak van het verhaal. Het Zeeuws Documentatiecen trum in Middelburg heeft hele planken vol met geschriften van mensen die geprobeerd hebben hun 'andere' ervaring onder woorden te brengen. Afb. 1: Een huis langs de Molendijk in 's Gravendeel. Foto: Ed van Wijk/Nederlands fotoarchief nfa.

Zeeland | 1993 | | pagina 5