4 HERINNERDE RAMI' Voor lien is een ander verhaal essentieel en zij willen dat dat herinnerd wordt. Maar zij kijken evenwel maar zelden over de dijken van het ei gen eiland heen en niet eerder werd de vraag ge steld waarom ze het zich eigenlijk zo herinner den. Immers, iedereen selecteert daarin op zijn eigen manier. Stilstaan Nu bestaat er behoefte aan nationale erkenning van een geschiedenis die meer is dan de Delta werken, een behoefte om stil te staan: niet alleen bij de nationale trots, maar bij het verdriet om iets dat misschien wel en misschien niet voorko men had kunnen worden. Het was natuurlijk be kend dat de dijken het niet onder alle omstandig heden zouden kunnen houden, men ging uit van een zogenaamd aanvaardbaar risico, maar nie mand heeft de ramp voorzien. Rampen zijn eigenlijk nooit te voorzien, en toch zoeken mensen naar een zin, een betekenis. Velen meenden dat de mens de natuur nooit meester zal zijn, anderen stellen dat uiteindelijk de mens niet zelf beslist en het oordeel van God komt. De een is boos, de ander zoekt een schul dige; de een verklaart op mystieke wijze, de an der op religieuze wijze. Maar een ieder moet er nu nog steeds, veertig jaar na dato, mee in het reine komen. Men wil weten waar het eigen ver haal thuis hoort, waarom de wereld zo'n chaos was en of ook elders mensen dat zo gevoeld hebben. De meest indringende ervaring was misschien wel het op het nippertje overleven: het werd meerdere malen vergeleken met het overleven van een schijnexecutie. Een van de geïnterview den zei daarover: 'Het leven was in feite voorbij en later was het toch niet voorbij. Maar wij had den er voor ons gevoel mee afgerekend. Het is nu met ons gebeurd, het is voorbij. Dat is logisch, want het is voor honderden inderdaad zo ge weest en die zaten in precies dezelfde omstandig heden als wij hier - Je hebt al een keer, hoe moet ik zoiets zeggen, misschien aan de achterzijde van het leven gestaan, eventjes maar. En op een gegeven moment leefde je toch en was je plotse ling in veiligheid. Je kwam weer terug in het le ven - Het soort ervaringen als van mensen die uren op een vlotje gedreven hebben of op een stuk zolder, of op een dak, urenlang. Die zaten eerst met de vraag of hun huis zou instorten. Ze- zagen dan nog de kans ergens op te komen, ze dreven een poos en kwamen aan de dijk. Ze wis Afb. 2: Een vrouw in een op vangcentrum in de kazerne te Ossendrecht. Foto: Ed van Wijk/Nederlands Fotoarchief nfa.

Zeeland | 1993 | | pagina 6