HERINNERDE RAMP 5 ten dat de boel kon omslaan en ze dan onder zouden gaan. Dan waren ze verdronken. En een ander kwam wel op de dijk en overleefde het. Allemaal mensen die in wezen achter het leven gekeken hebben - en daar toch weer in terugge keerd zijn.' Het denken over 1953 beweegt zich in het rampgebied in de woordenreeks water, verdriet, bijna verdrinken, redding en veiligheid. Nationaal zou de reeks vermoedelijk anders luiden: Neder landse identiteit, wederopbouw, beheersbaarheid van de natuur, technologische vernieuwing. Het is een reeks waarin persoonlijk leed en nog steeds bestaande angst nog altijd van minieme betekenis zijn. Tot nu toe zijn de slachtoffers van de ramp soms op 4 mei 'mee-herdacht', een datum die daarvoor niet bestemd is. Dat is niet bevredigend; de doden werden iedere dag gemist, maar hun verdrinkingsdood is anders dan de dood door oorlogsgeweld. Er is alle reden voor een eigen herdenking. Tot slot: ik hoop dat de naamloze kruisen op de verstilde kerkhoven, de anonieme graven een op schrift gestelde geschiedenis heb ben gekregen. En ik mag alleen herpen dat een boek waarvoor zoveel pijnlijke herinneringen zijn opgehaald, zal helpen bij de verwerking van een verleden dat voor velen nooit echt voorbij zal gaan. Met dank aan het Nederlands Fotoarchief voor het ter be schikking stellen van de foto's van Ed van Wijk (1917- 1992). F.d van Wijk maakte de foto's voor de Haagse krant Het Vaderland. Afb. 3: Het water ver nielde ook binnen de huisraad en bedekte al les met een laag mod der. Foto: Ed van Wijk/Nederlands Fotoar chief nfa.

Zeeland | 1993 | | pagina 7