Wanneer verscheen de 'Cronyk' van Smallegange? 19 P.J. Verkruijsse De Nieuwe cronyk van Zeeland van Mattheus Smallegange is in voldoende Zeeuwse boekenkasten aan wezig - zo niet in origineel dan toch in één van de vier verschenen facsimile-uitgaven - om snel een antwoord te kunnen geven op de vraag van wanneer dit veelgebruikte werk over de Zeeuwse geschiede nis en genealogie dateert. Zowel het fraaie frontispice als de tweekleurige titelpagina vermelden het jaar tal 1696. Toch is er aanleiding om bij dit gegeven enige vraagtekens te plaatsen, vraagtekens die voort komen uit enerzijds gegevens uit de archieven en anderzijds uit analytisch-hihliografisch otiderzoek van cle Cronyk. Wat is een hoek? Wanneer men onderzoek doet naar boeken uit het verleden, dient men zich te realiseren dat het produktieproces van drukwerk destijds anders verliep dan tegenwoordig. De grote offset-rotatie persen van nu produceren met een druk op de knop in korte tijd een groot aantal bedrukte vel len; op de met de hand bediende pers moest men vanaf de uitvinding van de boekdrukkunst rond 1450 tot en met de 18e eeuw ieder vel met de hand op de pers leggen. Deze werkwijze maakte het mogelijk tijdens het drukken wijzigin gen in het zetsel aan te brengen, waardoor het verklaarbaar is dat exemplaren binnen één druk soms verschillen (correcties) vertonen. Niet ge corrigeerde vellen werden immers niet wegge gooid omdat het papier toen zeer duur was. Het produceren van een omvangrijk werk in een forse oplage - zoals Smalleganges Cronyk. onge veer 800 pagina's in een oplage van waarschijn lijk 1500 exemplaren - nam dan ook geruime tijd in beslag: ongeveer een jaar als er constant door gewerkt kon worden. Voor een constante produktie moest de druk ker echter tevoren wel het een en ander organi seren. Voor het drukken van de Cronyk moest een nieuwe letter gegoten worden; er moesten afspraken gemaakt worden met een aantal gra veurs over de prenten; er moest gezorgd worden voor voldoende papier. Voor dure ondernemin gen trachtten drukkers/uitgevers de kosten en het risico te spreiden. Dat kon bijvoorbeeld door met intekening te werken en door contracten te slui ten met collega's die zich garant stelden voor de afname van een aantal exemplaren, of zelfs on derdelen van exemplaren. In het geval van de Cronyk was de Middelburgse drukker/uitgever Johannes Meertens een overeenkomst aangegaan met de Amsterdamse uitgever Johannes van So meren, die vooral optrad als papierleverancier en als afnemer van een deel van de oplage: telkens als er twaalf vellen bedrukt waren ontving hij de hem toekomende portie exemplaren en op zijn beurt leverde hij weer genoeg papier om de vol gende twaalf vellen te produceren. Voor de Cro nyk - een boek in folio-formaat - betekende dat, dat het werk ontstond met vier katernen tegelijk: één katern (bindeenheid) bestaat uit drie in el kaar geschoven dubbelgevouwen vellen. De vraag is wat er gebeurde met die hoopjes bedrukt papier. Lagen die ergens te wachten tot het gehele werk voltooid was of werden ze vast verspreid onder de intekenaren? Smalleganges Cronyk. is een van de eerste Nederlandse boeken waarvan we weten dat die bij intekening aan de man gebracht zijn. Als door een mirakel is één exemplaar van het prospectus bewaard gebleven. Dat prospectus dateert van 1682, dus niet minder dan veertien jaar voor de datering op de titelpa gina (1696). In ieder geval is men met het druk ken van de eerste katernen in of kort na 1683 be gonnen en men zou zich kunnen voorstellen dat de intekenaren, die met het vorderen der jaren wat ongeduldig kunnen zijn geworden, enigszins tevreden gesteld zijn door hen in het bezit te stel len van de reeds voltooide katernen. Een derge lijke handelwijze is niet uitgesloten, omdat het in die tijd de gewoonte was dat de koper van een boek er zelf een band omheen liet maken. Om dat er in notariële akten echter sprake is van be hoorlijke bedragen voor pakhuishuur zullen de meeste intekenaren toch geduld hebben moeten oefenen. De conclusie uit het voorgaande kan zijn, dat de verschijningsdatum van een boek als de Cro nyk van Smallegange niet in één jaartal is uit te drukken - een boek bestaat immers uit een verza meling losse katernen - maar dat er voor een aantal katernen tegelijk diverse momenten zijn waarop het boek de lezer kon bereiken. De zaak wordt nog gecompliceerder wanneer de 'bijlagen' bij de Cronyk erbij betrokken wor den. Vrijwel alle exemplaren bevatten immers nog een 'Bladwijser der voornaemste saecken in dese Cronijck vervat' (een apart gepagineerd ka tern); veel exemplaren hebben ook een 'Beschry- ving van den Zeelandschen adel' plus 'Byvoeg- selen tot de Cronyk van Zeeland' met de wapenkaarten bijgebonden; in een aantal exem-

Zeeland | 1993 | | pagina 21