LENTELIED, EEN FILM UIT ZEELAND VAN 1936 25 I enclrik Wilhelm Göbel Zeeland kent nauwelijks een filmtraditie. Maar vanwege haar schoonheid vormt ze wel een schitterend decor. Op Walcheren speelt een van de mooiste Nederlandse rolprenten: 'Lentelied'. Het is de eerste en helaas ook enige produktie uit 1936 van 'Amstelfilm', gesticht door auteur- journalist Simon Koster en acteur Jan Teulings. Si mon Koster had de regie, met als cameraman Andor von Barsy. Met haar ongekunsteld spel stal Ank van der Moer ieders hart, maar een fel be geerd Zeeuws meisje, Joke Busch. won uiteinde lijk het hart van haar aanbidder, Jan Teulings. Ook Dick Swidde zette met Nell Knoop, Lau Ezerman, Julia Cuypers en Cor Hermus, Jules Ver- straete, Joke Busch en John Schilthuizen hierin een vertolking neer van normale, alledaagse mensen. Na al de onechte schmink-maskers van toneelmatige film, zien wij nu eens frisse, ge zonde, natuurlijke gezichten. Een van de eerste goede Nederlandse speelfilms werd in Zeekinds schone dreven gesitueerd. Strand en duinen, maar ook mooie en pitto reske geveltjes, een Walcherse molen, straatjes in Domburg, Westkapelle en Middelburg vormen met de verre en klare luchten van het Zeeuwse landschap een uniek geheel. Het Zeeuwse licht, in sfeervolle speelse lichtbeelden, is betoverend mooi en is nu voor het eerst onder bekwame en kunstzinnige regie op het witte doek vereeuwigd. De boeren van Westkapelle en Biggekerke hadden best schik in het 'rarekiekkastspul'. Op getekend in de annalen van de Nederlandse film geschiedenis werd ook de Walcherse molenaar die voor het filmen van zijn molen na verloop van tijd een prijs bedong, die hij op het eind van het filmen van dag tot dag opschroefde. Hij kon Afb. 1: De ontblote knie van Ank van der Moer in 'Lentelied' uit 1936 kon bij de filmkeuring geen genade vinden. Naast haar Jan Teulings. Foto: Simon Koster, Velp (NFM). Lentelied, 1936 NL, Velp (NFM). Uit: K. Dibbers en F. van der Made (red.), Geschiedenis van de Nederlandse film en bioscoop lot 1940. Weesp 1986.

Zeeland | 1993 | | pagina 31