WAARDEVOLLE BOMEN verscheidenheid van organismen die van oudere bomen afhankelijk zijn. Te denken valt bijvoor beeld aan de holenbroeders onder de vogels, zo als spechten of boomkruipers, of aan de aanwe zigheid van een kolonie vleermuizen. Zo zijn in de ruim tweehonderd jaar oude eiken op de Elderschans bij Aardenburg watervleermuizen en rosse vleermuizen aangetroffen. Spectaculair groot is ook het aantal soorten insekten en zwammen dat van oudere bomen afhankelijk is. Het zijn vooral soorten die leven in minder vitaal, dood of rottend hout. Doordat bomen met veel stervend of dood hout in ons land meestal snel 'opgeruimd' worden, krijgen deze organismen nauwelijks een kans. Hier zou een mentaliteits- en beleidsverandering op zijn plaats zijn. Genetische waarde Een element waarvan sinds kort het belang meer en meer wordt onderkend, is de genetische waarde van oude bomen. Kritisch Bosbeheer heeft met subsidie van het Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij een onderzoek gedaan naar de genetische kwaliteit van onze in heemse bomen en struiken. In het rapport van N. Maes, T. van Vuure en G. Prins, Inheemse Bomen en struiken in Nederland, Bedreiging, behoud en herintroductie van inheems genenmaleriaal, 1991, worden de conclusies samengevat. Het blijkt dat veel inheemse soorten wel aangeplant worden, maar dat de oorsprong van het plant goed meestal uitheems is. Zo worden er in Ne- Afb. 1: Iependijk op Tholen. Foto: Stichting Landschapsverzorging Zeeland.

Zeeland | 1993 | | pagina 9